Holandský ovčiak - kompletný prehľad o plemene

Holandský ovčiak

FCI skupina 
Pôvod plemena 

 

Plemeno vzniklo pravdepodobne v 17. storočí v dobe rozmáhania chovu oviec v Holandsku. V týchto časoch ešte nebolo toľko dravcov, ktoré by ohrozovali stáda a lovili ovce, preto bolo potrebné nájsť psa, ktorý by kontroloval stádo, majetok a monitoroval okolie zároveň. Využíval sa nielen na stráženie stád oviec ale aj na stráženie sliepok, prácu pri stádach kráv alebo aj na ťahanie vozov prevážajúcich mlieko. Holandský ovčiak nemal stanovený štandard plemena, preto existovalo množstvo rôznych typov psa. Chovatelia si zakladali viac na jeho povahových vlastnostiach ako na vzhľade. Koncom 19. storočia sa vzhľad plemena ustálil natoľko, že sa plemeno rozdelilo na 3 varianty podľa variantov srsti a to : 

  1. hrubosrstý
  2. krátkosrstý
  3. dlhosrstý

 

Prvý klub Holandských ovčiakov vznikol v roku 1898. V klube sa začali združovať fanúšikovia plemena. V tom istom roku bola vytvorená aj prvá norma chovu a stanovený štandard plemena. V roku 1960 uznala organizácia FCI Holandského ovčiaka ako samostatné plemeno. Dlhodobo sa plemeno udržiavalo len v krajine pôvodu. V súčasnosti sa plemeno dostáva do povedomia ľudí po celom svete. Dnes už nieje využívaný na stráženie stád ale ako policajný pes, stopár a to najmä na vyhľadávanie drog alebo ako strážny či vodiaci pes. 
Povaha plemena 

 

Ovčiak je veľmi pracovitý a aktívny pes. Dokonale pozná svoje teritórium a je skvelým strážcom. Je veľmi inteligentný, čo  z neho robí ľahko cvičitelného psa. Potrebuje však pána, ktorý bude pre neho prirodzenou autoritou. Pri jeho výchove je potrebna dôslednosť a ústretovosť. Hrubým zaobchádzaním nedosiahnete pri výcviku nič, je potrebné výcvik vykonávať formou pozitívnej metódy. Svojej rodine je oddaný a verný spoločník.Prípadnu zmenu majiteľa znáša veľmi zle. Hoci miluje každého člena rodiny nájde si jedného, ktorému bude úplne oddaný a vykoná pre neho čokoľvek. S majiteľom spolupracuje ukážkovo ale rovnako dobre vie pracovať aj sám. Vychádza aj s inými psami, pri jeho práci v stádach je potrebné aby dokázal vychádzať aj s inými psami. Vzhľad plemena 

 

Ide o stredne veľkého psa s dobrým osvalením a harmonickou stavbou tela. Hlava je pri pohľade zhora úmerná telu a pri pohľade z boku je klinovitého tvaru. U hrubosrstého variantu psa sa hlava môže zdať štvorhranná, čo však je len optický klam. Ňufák je dlhší ako čelo. Oči sú tmavé stredne veľké mandľového tvaru nasadené mierne šikmo. Uši sú stredne veľké, pri podnetoch a vzrušení sú vzpriamené. Chvost v pokoji visí nadol a siaha až po hánky. Pri kluse sa nesie smerom nahor.

Existujú tri varianty srsti ako je už vyššie spomenuté. Krátka srsť je tvrdá a tesne prilieha k telu. Dlhšia srsť je viditeľná na golieri, takzvaných nohaviciach a na chvoste. Dlhá srsť je rovná a priliehavá.Hrubá srsť je hustá a tvrdá po celom tele, je jemne rozstrapatená a má jemnú podsadu. Dlhá srsť vytvára husté obočie. Základnou farbou je zlatá alebo strieborná so žíhaním po celom tele. Čierna farba sa uprednostňuje najmä v maske psa.

Výška v kohútiku u samca je 57 sž 62 cm u samíc je to 55 až 60 cm. Hmotnosť dospelého jedinca sa pohybuje od 23 do 28 kg. Záleži samozrejme od pohlavia a celkovej stavby tela. Starostlivosť o plemeno Holandský ovčiak je určený k celoročnému chovu vonku ale rovnako rýchlo si vie zvyknúť na zdielanie domácnosti so svojou rodinou. Ak sa rozhodnete chovať plemeno v byte je potrebné zabezpečiť mu dostatok pohybu a zamestnávať pravidelne aj jeho myseľ. V prípade, že nebude strážiť stádo bude veľmi dobrým spoločníkom pri rôznych kynologických športoch. Už pri prvom pohlade na bergama si môžeme povedať, že väčšinu starostlivosti budeme vykonávať ohľadom jeho huňatej a hustej srsti. Je nutnú časté a dôkladné česanie. Pokiaľ si chcete starostlivosť o srsť zjednodušiť môžete ho dať ostrihať a najmä v lete Vám bude váš psík naozaj vďační.

Aby ste zabránili vzniku zubného kameňa a povlaku je potrebné každé 2-3 dni vykonávať ústnu hygienu. Vhodné je aj pravidelne kontrolovať uši a oči aby ste predchádzali zápalovým a bakteriálnym infekciám. Pokiaľ si psik nemá kde prirodzene brúsiť pazúriky je potrebné dbať nato aby ich mal vždy primerane dlhé. 
Zdravie plemena 

 

O predispozicií plemena k ochoreniam tohto plema niesu dostupné žiadne informácie. Na základe jeho veľkosti si vieme niektoré choroby len odvodiť. Môžeme rátať s chorobami pohybového aparátu a rátať môžeme aj s torziou žalúdku. Iné choroby si netrúfame ďalej menovať, keďže to nemáme podložené ako fakty. 
Kŕmenie plemena Pri zadovážení tohto plemena by sme mali aspoň určitý čas kým sa aklimatizuje kŕmiť krmivom aké nám dal chovateľ aby psik nemal príliš veľa zmien. 

Tak ako u všetkých väčších a stredných plemien je riziko torzie žalúdka a preto by sme mali kŕmnu dávku rozdeliť na dve časti a kŕmiť ho po fyzických aktivitách a keď vieme, že pes bude už len v kľudovom režime. 

Maškrty treba odrátať z dennej dávky aby nám pes nepribral. Má sklon k obezite.

Denná porcia by mala byť rozdelená aspoň do dvoch dávok. Treba dbať na správnu veľkosť porcie pretože si nevšimnete hneď jeho prekrmovanie z dôvodu jeho hustej srsti, ktorá zakryje kilogramy navyše. Odporúčame granule s nižším obsahom tukov. Ideálne su granule s vyšším podielom mäsa. Nemal by obsahovať obilie, kukuricu a sóju.