Braque d'Auvergne - kompletný prehľad o plemene

Braque d'Auvergne/Stavač z d'Auvergne

Fci skupina 7. 
Pôvod plemena Krajina pôvodu je Francúzsko a originálny názov plemena je Braque d'Auvergne

 

Presnejšie miesto pôvodu je región Cantal a už viac ako dve storočia je uznaný ako francúzske plemeno strelného psa . Štandard plemena bol uznaný v roku 1955 Kennel clubom / UK / od 1.4.2016.Povaha plemena 

 

Ide o živé plemeno, ktoré je veľmi citlivé, poslušne a láskavé. Je to dobromyseľný a veľmi inteligentný pes. Patrí medzi výborných loveckých psov ale rovnako dobrým je aj rodinným psom. S inými zvieratami vychádza dobre. Je prirodzeným lovcom, ktorý úzko spolupracuje s ostatnými členmi svorky  to či už psej alebo ľudskej. Táto jeho vlastnosť potešiť svojho pána z neho robí ľahko cvičitelného psa. 
Vzhľad plemena Stavač je silný pes s dobre osvalenou stavbou tela. 

V kohútiku meria 53 až 63 cm.

Hlava je veľká s dlhými a ovisnutými ušami a perami. Chvost sa zvykol kupírovať do polovice svojej dĺžky. Srsť je krátka a lesklá s čiernym melírom, ktorý pôsobí modro. Rovnako sa na jeho tele nachádzajú aj veľké čierne škvrny. Hlava a uši sú vždy čierne. 
Zdravie plemena 

 

Priemerný vek sa pohybuje medzi 11 až 13 rokmi. Niektorí jedinci sa dožívajú aj 15 rokov. Pri kúpe šteniatka sa uistite, či chovateľ testuje svojich psov aj geneticky a zdravotné. Zodpovedný chovateľ sa snaží minimalizovať rizika ochorení psov. 

Je to napríklad : 

  1. hluchota
  2. dysplázia bedrového kĺbu
  3. dysplázia lakťového kĺbu

Trpia na intoleranciu lepku a vznik kožných nádorov. Preto je vhodné zvoliť krmivo, ktoré neobsahuje lepok. Dbajte nato aby mal pes dostatok pohybu pretože je náchylný na obezitu.Čo môže mať vplyv na ochorenia pohybového aparátu. 

 

Starostlivosť o plemeno 

 

 Je vhodne sa venovať srsti aspoň 1 x týždenne.Pravidelne kontrolujte aj dĺžku pazúrov najmä u starších psov, ktorí už menej chodia na vychádzky a nemaju si ich kde prirodzene obrusovať. Ak sa pazúre nebudu brúsiť alebo strihať hrozí poranenie alebo zlomenie pazúrov, čo psovi spôsobuje bolesť. 

Mnoho majitelov začalo svojím psom čistiť zuby špeciálnou zubnou kefkou a prípravkom nato. Je to skvelou prevenciou proti zubnému kameňu a rôzným iných sekundárných chorôb. Ak chcete svojmu psovi čistiť zuby je vhodné s tým začať už od šteniatka aby si na tento rituál zvykol. 

 

Kŕmenie 

 

Toto poľovnícke plemeno potrebuje tak ako každý pes krmivo, ktoré sa skladá najmä z mäsa. Pes ma žalúdok stavaný na vysoko kvalitné živočíšne bielkoviny. Preto by malo byť mäso hlavnou zložkou v krmení. Anglický seter je veľmi citlivý na obilie, preto by ste mali zvoliť bezlepkové varianty granúl. Koniec koncov vlk vo voľnej prírode nežerie obilie. Ideálne by bolo keby krmivo neobsahuje ani lepok, kukuricu, sóju a cukor. 

Po jedle je potrebne psovi dopriať odpočinok aby ste predchádzali torziu žalúdku, ktorá hrozí aj u tohto plemena. Ak má seter málo pohybu hrozí mu nadváha. V prípade, že uvidíte na svojom psovi tukové vankúšiky je potrebné zvážiť menšiu kŕmnu dávku a venovať mu viac času pri pohybových aktivitách