LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Očkovanie psa - besnota

Očkovanie psaOčkovanie chráni psa pred smrteľnými infekčnými chorobami. 

 

Toto sú ochorenia proti ktorým by mal byť zaočkovaný každý pes. 

  • psinka vysoko nákazlivé vírusové ochorenie. Spôsobuje vážne gastrointestinálne a respiračné ťažkosti ako napríklad intenzívny kašeľ, hnisavý nosný a očný výtok, smrtelne kŕče a ochrnutie
  • parvoviróza na ktorú umierajú hlavne mladý jedinci na dehydratáciu alebo intoxikáciu spôsobenú ťažkým zvracaním, horúčkou až 41,5 stupňov a krvavou hnačkou.  Častokrát keď parvovirus jedinec prežije umiera o niekoľko rokov neskôr na základe slabej imunity alebo srdcovým problémom, ktoré spôsobil práve tento vírus. 
  • infekčný zápal pečene vedie k takzvanej hepatitíde u psov, do tela sa dostane väčšinou vodou ktorá obsahuje moč alebo krmivom. Spôsobuje horúčku a zápal očí a obličiek. Ak virus napadne pečeň, objavuje sa únava, vracanie a hnačka. U mladých jedincov vedie hepatitída k smrti. 
  • leptospiróza sa prenáša baktériami, ktoré žijú v kontaminovanej pôde alebo vode. U mladých psov alebo psov s olasbenou imunitou môže spôsobiť vážne poškodenia orgánov, ktoré často končí smrťou. Leptospiróza je v posledných rokoch rozšírená. Prenosná je aj na človeka. 

 

 

Existuje niekoľko voliteľných očkovaní, ktoré niesú povinné ale môžu výrazne zjednodušiť priebeh prípadných ochorení. Voliteľné očkovania sú napríklad : 

  • Parainfluenza - psia chrípka 
  • Lymská borelióza - ochorenie prenášajúce sa kliešťom 
  • Babesióza - nazývana malária psov - uhryznutie kliešťom 
  • Plesňové infekcie - jedná sa hlavne o pokožku 
  • Leishmanióza - najčastejšia tropická choroba 

 

 

Kedy a ako často očkovať psa ? 

 

Šteniatka maju prirodzenú imunitu od matky po dobu kojenia najneskôr do veku 8 týždňov. Prvé očkovanie sa odporúča v 7-8 týždni života šteniatka. To aktivuje imunitný systém. Ďalšia dávka sa odporúča v 12 týždni a posledná tretia od 16 týždňa. Preočkovanie nasleduje od 15 mesiacov psa a potom cca každé 3 roky. 

 

V rámci poslednej návštevy sa vakcinuje besnota, pričom musí byť šteniatko aspoň 12 týždňov staré. Besnota sa po pri movakcinácii zaočkuje ešte o rok, a potom tak často ako uvádza výrobca na konkrétnej vakcíne, čo môže byť interval 1 až 3 roky.