LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Kastrácia psa, sterilizácia feny a ich riziká

Kastrácia psa je vo veterinarnych ambulanciach bežným zákrokom. Má však zmysel dať svojho psa kastrovať? 

 

Niektoré zákony o ochrane zvierat umožňujú kastráciu len na základe lekárskej indikácie. 

 • Agresívne chovanie
 • Zdravotné ochorenia ( falošná gravidita, hnisanie maternice, zväčšenie prostaty, nádor, diabetes mellitus ) 

Treba si uvedomiť, že zákrok sa vykonáva v celkovej anestézií. Ide o zásah nielen do hormonálnej rovnováhy psa ale aj zásah do organizmu

Rozhodnutie, či svojho psa vykastrovať by sa nemalo brať na ľahkú váhu. Veterinár by Vás mal oboznámiť o výhodách a nevýhodách kastrácie. Vysvetlí Vám ako samotný zákrok prebieha, proces zotavovania a možne alternatívy. Pred samotnou kastráciou je nutné aby veterinár psa prezrel. Dôležitými aspektami pri rozhodovani je vek, plemeno, pohlavie, hmotnosť, veľkosť a soćiálne správanie psa

 

Výhody kastrácie psov

 • trvalá antikoncepcia

 • zmiznutie príznakov hárania

 • zmiznutie falošnej gravidity

 • absencia prepuciálneho kataru u psov 

 • ochrana pred niektorými ochoreniami 

 • potlačenie agresívného správania súvisiaceho s pohlavným pudom 

 

Nevýhody kastrácie psov

 • všeobecné riziko v dôsledku invazívneho zákroku 

 • zásah do prirodzenej hormonálnej rovnováhy psíka

 • tendencia k nadváhe a obezite 

 • vyššie riziko inkontinencie moču 

 • zmena štruktúry srsti 

 

 

Kastrácia fenky prebieha tak, že sa otvorí brušná stena rezom cez kožu, podkožie a svaly. Podviažu sa časti maternicových rohov, žíl, tepien a odstránia sa vaječníky. Tento typ kastrácie sa volá OVARIEKTÓMIA. V ojedinelých prípadoch sa odporúča odstránenie celej maternice a takýto zákrok sa nazýva OVARIOHYSTEREKTÓMIA. Po odstránení vaječníkov sa zašije brušná stena niekoľkými vrstvami. Zastaví sa prívod anestézie. Sučka zostane pod dohľadom kým sa nepreberie. Po prebudení, keď je sučka schopná sama chodiť lekár podá príslušne lieky a môžete ísť domov. Nasledujúci deň sa dostavíte na kontrolu. Na ochranu stehov pred vylizovaním by mala sučka nosiť špeciálnu kombinézu alebo límec. Po 10 dňoch sa stehy odstránia. 

 

Kastrácia psa prebieha tak, že sa urobí rez na koži pred mieškom. Semenníky a nadsemenníky sa posunú dopredu a semenné povrazce a cievy sa podviažu. Takto sa oba semenníky dajú odstrániť jedným otvorom. Pri psoch, ktorým nezostúpili semenníky sa postupuje inak. Po zákroku sa rana zašije a ukončí sa prívod anestézie. Pes zostáva pod dohľadom veterinára až do prebudenia a následne môžete ísť domov. Aby si nelízal ranu musí nosiť ochranný goliér alebo bandáž na brušku

 

Prvé dni po kastrácií 

Po kastrácií by mal mať váš pes kľudový režim aspoň do odstránenia stehov. Držte psa pri venčení na vodítku a dlhé prechádzky nechajte na neskôr. Vyhnúť by ste sa mali chôdzi po schodoch alebo skákaniu z miesta na miesto ako napríklad gauč alebo kufor auta. 

 

 

Aký je rozdiel medzi kastráciou a sterilizáciou ? 

Kastrácia - úplne odstránenie semenníkov alebo vaječníkov

Sterilizácia - natrvalo sa zabráni rozmnožovaniu. Zviera však ostáva rovnako sexuálne aktívne ako pred zákrokom. 

Sterilizácia nemá vplyv na hormonálnu rovnováhu psov. Telesné funkcie a správanie psa sa nemenia. Fenka aj naďalej hára a pes bude šalieť počas tohto obdobia. Kastrácia ako prevencia pred rakovinou 

U psov sa znižuje riziko rakoviny semennikov a rakoviny prostaty a u sučiek sa znižuje riziko ohrozujúceho hnisania maternice a nádorov prsníkov. Znie to dobre ale treba poznamenať, že u sučiek je to účinná prevencia len v mladom veku. Aby sa znížilo riziko nádoru je potrebné dať sučku kastrovať už po pred prvým háraním. Kastrácia po prvom háraní alebo v neskoršom veku, už nemá taký pozitívny vplyv. Predčasná kastrácia môže viesť k problémom a k ochoreniam pohybového aparátu. Okrem toho sa zvyšuje riziko nádorových ochorení. Štúdie preukazuju, že predčasná kastrácia má negatívný vplyv na výskyt nádorov srdca, sleziny a kostí. 

 

Zmena správania psa ? 

Odstránenie pohlavných orgánov neprináša len fyzické zmeny ale má zásadný vplyv aj na sociálne správanie psa a jeho psychický stav. Majitelia psov niekedy považujú kastráciu za poslednú možnosť.  Mala by vyriešiť pudové správanie psa, ktoré zapríčiňuje testosterón. Veľa agresívnym jedincom kastrácia dopomohla ukľudniť sa. Keď sa kastrovaný pes stretne s hárajúcou sučkou. má tendenciu spravat sa pokojne a zdržať sa súperenia s iným psom. Málokedy bude štekať. kňučať alebo utiecť a uspokojiť svoj sexuálný apetít.  Nemôžete si však myslieť, že pes po kastrácií bude priateľskejším. Kastrácia ovplyvňuje len správanie súvisiace s pohlavnými hormónmi. 

 

 

Chemická kastrácia 

Pre majiteľov chovných jedincov, ktorí nechcú pristupovať k razantným krokom kastrácie samcov a samíc je tu riešenie v podobe chemickej kastrácie. Aplikácia je podobná čipovaniu psa.

 

Ako funguje chemická kastrácia psa? 

DESLORELÍN je látka, ktorá tlmí sekréciu hormónov, ktoré majú vplyv na pohlavný systém. Utlmuje produkciu testosterónu, pohlavnú aktivitu a taktiež plodnosť. Suprelorín začína fungovať u samcov 6 až 8 týždňov po aplikácií. Zhruba o 2 mesiace je u samcov vidieť zmenšenie semenníkov a spolu s tým sa zastaví produkcia testosterónu a tvorba spermií. Doba pôsobenia implantátu je u každého jedinca individuálna. Najčastejšie býva účinná 6 mesiacov. Po dvoch mesiacoch po vstrebaní implantátu alebo jeho vybratí by sa mala obnoviť plodnosť v plnom rozsahu.  Implantát je vhodný pre pohlavne dospelých samcov a samíc psov, mačiek a fretiek. Je to vhodné riešenie aj pre starých psov, ktorý trpia ochorením prostaty a nieje vhodné ich operovať a dávať do narkózy. Suprelorin sa využíva najmä u psov. 

Nevýhody spočívajú v tom, že v prvý mesiac sa môže prejavovať zvýšená sexuálna aktivita u samcov. Treba na to dávať pozor aby ste predchádzali neplánovanému nakrytiu feny. Môže dôjsť k zmene kvality srsti, nadváhe alebo zmenšeniu aktivity psa. U sučiek je zvýšenie rizika nádorov mliečnej žľazy a pyometre. Cena jednej aplikácie sa pohybuje od 60 eur do 100 eur.