Ako správne odčerviť psa?

Vitajte v našom ďalšom štvornohom blogu :) Dnes sa pozrieme na tému,  ktorá by mala zaujímať každého psíčkara – ako správne odčerviť svojho psa. Poradíme vám, ako udržať vášho psa šťastného, zdravého, a hlavne bez otravných „nájomníkov“. 

 

pexels-rk-jajoria-1189673 (1)

 

Ako prebieha odčervenie psa?

Odčervenie psa patrí do bežnej "údržby", ktorú by mal každý psík podstupovať. Samotné odčervenie psa prebieha pomerne jednoducho: veterinár najskôr odporučí vhodný odčervovací prípravok na základe individuálnych potrieb vášho psa. Následne podáte tento liek vášmu psíkovi podľa pokynov. Odčervovacie prípravky môžu byť v podobe tabliet, ktoré možno psom dať priamo do papuľky alebo zamiešať do jeho obľúbeného jedla, kvapky na kožu, ktoré sa aplikujú na pokožku v oblasti šije, aby si ich pes nemohol olízať, alebo dokonca injekcie, ktoré podáva veterinár. Dôležité je presne dodržiavať dávkovanie a časovanie podľa inštrukcií, aby bola zaistená efektívna ochrana proti parazitom.

 

Čím odčerviť psa?

Na trhu existuje celý rad odčervovacích prípravkov, či už sa jedná o širokospektrálne tablety, ktoré zvládnu viac typov parazitov naraz, alebo špecifické produkty cielené na konkrétnych nepozvaných hostí. Veterinár vám môže odporučiť najvhodnejší odčervovací prípravok na základe veku, váhy, zdravotného stavu psa a špecifického druhu parazitov, ktorému chcete predísť, alebo ktorý potrebujete liečiť.

 

Ako často odčervovať psa?

Veterinári obvykle odporúčajú odčervovací proces opakovať pravidelne, dvakrát do roka u dospelých psov. Táto frekvencia však môže byť častejšia u šteniat, ktoré môžu potrebovať odčervenie každý mesiac až do veku šiestich mesiacov. Taktiež treba častejšie odčervovať psíkov, ktorí trávia veľa času vonku, napríklad služobných psov, ktorí sú vystavení vyššiemu riziku infekcie.

 

 pexels-blue-bird-7210754 (1)

 

Kedy treba odčerviť psa?

Psíka je potrebné odčerviť napríklad pred očkovaním, pri očakávanej zmene prostredia, alebo ak sa chystáte so psíkom na dovolenku. Tiež pred plánovaným párením je dôležité zvážiť odčervenie, aby sa zabezpečilo zdravie nielen pre matku, ale aj pre šteňatá. Pravidelné odčervenie je obzvlášť dôležité v obdobiach, kedy je pes viac vystavený riziku nákazy, ako je teplé jarné a letné obdobie, kedy je vyšší výskyt parazitov. Tiež, ak váš pes pravidelne navštevuje psie parky, lesy alebo iné oblasti, kde sa môže ľahko nakaziť od iných zvierat. Popri štandardnom odčervení je dôležité sa tiež zamerať na prevenciu vonkajších parazitov, ako sú blchy a kliešte, ktoré môžu prenášať vnútorné parazity.

 

Pamätajte, že odčervenie je dôležité nielen pre zdravie vášho psa, ale aj pre ochranu zdravia ľudí okolo neho, pretože niektoré parazity môžu byť prenosné aj na človeka. Tento proces je nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o vášho psíka.