Nemecký boxer - Kompletný prehľad o plemene

Nemecký boxer

FCI skupina 2

boxer-panakei-6 

  Pôvod:

 

Energický a silný aj takto by sme mohli charakterizovať boxera. Jeho predkom bol brabantský bykohrýz. Bykohrýz bol používaný hlavne na lov medveďov a divokých prasiat. Medzi 16 až 18 storočí boli v Anglicku používane na zápasy v ringu, v tomto boji stáli proti sebe a mali za úlohu skoliť jeden druhého , presne ako pri love.

Vďaka svojej širokej papuli sa do koristi zahryzli a držali tak dlho , kým neľahla k zemi. Chovu tohto plemena s venovali hlavne poľovníci a vyberali si do chovu hlavne psov so širokými hlavami a veľkými papuľami a výrazným ňufákom.

George Franze Dietrich z Winckellu opisuje  plemeno býkohryzov vo svojej knihe určenej hlavne pre poľovníkov ktorá vyšla v roku 1820. Vzhľad vtedajšieho boxera tam opisuje slovami odvážneho psa , ktorý nieje príliš veľkým s pevnou a veľkou  krátkou hlavou. Keď je na love chytí svoju korisť takmer vždy. Bol ťažký a uši a chvost sa mu kupíroval. Oba úkony boli vykonávané v 6 týždňoch. Zákernosť a agresivita mohla byť pre človeka a iné zvieratá nebezpečná. Presne z tohto dôvodu je toto plemeno vo viacerých krajinách zakázané chovať a vlastniť. 

Popis vzhľadu v tejto knihe je dosť podobný súčasnému boxerovi no však povahové črty sa diametrálne odlišujú.  Dnes je boxer považovaný za rodinného psa, ktorý sa chová prchko len veľmi zriedka.  Táto náhla zmena povahových črtov súvisí hlavne s príchodom strelných zbraní , ktoré sa začali používať pri love. A s ich príchodom boxer a jeho lovecké schopnosti už nebolo treba.

V 19 storočí sa vďaka snahe vyšľachtenia nového plemena použil na kríženie anglický buldoga. Základom bolo vyšľachtiť plemeno , ktoré by pripomínalo svojho predchodcu ale charakterom by bol schopný fungovať v domácnosti. V roku 1985 bol založený prvý klub pre boxerov. Označenie Nemecký boxer pochádza zo slova BIERBOXER – pivný boxer, ktoré sa používalo v Mnichove.

V Mnichove mali jasný obraz ako mal boxer vyzerať a to elegantne , pekne a rodinne založený bez temperamentu lovca. Dnešný štandard plemena boxerov vznikol v roku 1905 a je platným dodnes.

 

Povaha nemeckého boxera

 

Boxer v súčasnosti patrí k obľúbeným plemenám. Je skvelým rodinným psom. Rovnako dobrým je aj strážnym či záchranárskym psom. Boxerom môžete dať akúkoľvek úlohu a ten sa jej zhostí s gráciou a vykoná ju najlepšie ako vie.

Je to psík , ktorý sa je ochotný podriadiť rodinnému životu. Veľmi ľahko sa učí. Môžeme ich zaradiť medzi plemená , ktoré sú nekomplikované. Verne stoja po boku človeka za každých okolností.  Vďaka svojej vyrovnanej a vernej povahe sú veľmi dobrými spoločníkmi aj do rodiny s deťmi. Jeho obrovská trpezlivosť nemá konca  a naozaj toleruje i deti  ktoré sa voči nemu chovajú bezohľadne. Deti naozaj miluje a je ochotný sa s nimi hrať a vyvádzať aj vo vyššom veku.

Ak je milujúcim rodinným psom , je aj opatrným a pozorným voči rôznym podnetom , ktoré by mohli ich rodinnú idylku narušiť. K cudzím ľuďom je boxer obozretný a podozrievavý a skôr si udržuje odstup ako by mal byť agresívnym. Je pripravený za každých okolnosti brániť svoju rodinu. Odvaha a neohrozenosť z neho robí dobrého dozorcu . Boxer nikdy nereaguje bezdôvodne agresívne a nikdy nezaútočí bez jasného dôvodu.  Ak ho majiteľ uistí , že je všetko v poriadku ľahko sa nechá ubezpečiť že návšteva prichádza v miery a veľmi rád si získa nových priateľov.

 boxer-panakei-5

Výchova boxera

 

Boxer je stredne veľký pes pôvodne pracovného plemena. Aj keď dnes už sa pracovne veľmi nevyužíva, stále je to temperamentné plemeno, takže by mal mať zabezpečený dostatok pohybu, minimálne 1,5 hodinu denne.

Aj keď je boxer nekomplikovaný a priateľský potrebuje pozornú a dôslednú výchovu by sme dosiahli presne tie pozitívne vlastnosti plemena. Prirodzene zvedavá povaha ho predurčuje byť dobrým žiakom.  Patrí medzi tvrdohlavé plemena , preto je dôležitá pozitívna metóda výchovy formou hry a humoru. Hrubé a silene metódy sa neodporúčajú. Ak sa pes cíti dobre budete sa cítiť aj vy v jeho spoločnosti , kedy vám ukáže jeho vernú stránku. Boxer je akčným psom a potrebuje mať dostatok pohybu a pozornosti. Miluje prechádzky s rodinou a tak isto aj pohyb na čerstvom vzduchu. Boxer si presne pre túto svoju veselú šialenú povahu rozumie s deťmi , ktoré sa sním hrajú a vedia mu vybiť baterky. V rodine s deťmi sa cíti ako ryba vo vode. S veľmi malými deťmi tiež nemá problém. Boxer je veľmi kľudným a vyrovnaný dokonale zvláda kolísanie nálad malých detí.  Problém sa môže zaznamenať u šteniatka boxera , ktorý môže ostať vystrašený a báť sa . Ale samozrejme časom si zvykne . Presne kvôli takýmto situáciám je včasná socializácia ako s inými psami tak i s malými deťmi veľmi dôležitá.

Je veľmi kontaktný a vyžaduje spoločnosť človeka alebo iného psa. V prípade ponechania osamote, môžu prejavovať niektorí jedinci deštrukčné sklony.

 

 boxer-panakei-1

Starostlivosť o nemeckého boxera

 

Srsť je krátka, čo ho predurčuje skôr pre interiér, ale v správnych podmienkach a pri správnej výžive môže byť chovaný aj v exteriéri. Spotreba krmiva závisí od telesnej aktivity a ustajnenia, ale v priemere sa pohybuje okolo 400 g granúl na deň, čiže v priemere 40 eur mesačne. Zdravotná starostlivosť zahŕňa v ideálnom prípade len očkovania a zdravotné vyšetrenia pred chovným využitím (100-150 EUR) . V prípade zdravotných problémov, pri dnešných cenách veterinárnej starostlivosti, môžu isť náklady do stoviek až tisícov eur.

 

 https://www.panakei.sk/bylinne-utierky-pre-psov-na-oci/

 boxer-panakei-2

 

Choroby a správny výber CHS

 

U boxera ako u väčšiny veľkých plemien sa vyskytujú problémy pohybového aparátu, dysplázia bedrových kĺbov a spondylóza chrbtice. Menej často sa vyskytuje aj dysplázia lakťov a OCD (osteochondróza).

V porovnaní s inými plemenami je zvýšený výskyt rôznych foriem ochorenia srdca, ktoré sa objavujú so zvyšujúcim sa vekom. U boxerov sa vyskytujú aj niektoré formy rakoviny.

Rovnako ako u iných plemien, aj u boxerov boli zaznamenané prípady alergie a autoimunitné ochorenia.

V ústnej dutine sa na ďasnách objavujú nezhubné výrastky tzv. epulisy. U psov s mimoriadne hlbokým hrudníkom hrozí riziko torzie žalúdka. Podobne ako u ostatných brachycefalických plemien treba byť opatrní pri vysokých teplotách, lebo môže dôjsť k prehriatiu. Z ochorení obličiek je to juvenilná renálna dysplázia (JRD), pri ktorej dochádza k zlyhaniu obličiek do 2 rokov. Príznaky sa začnú prejavovať od cca 7 mesiacov a diagnostika je možná len punkciou obličiek.

Zdravotné vyšetrenia nie sú zárukou, že sa ochorenia nevyskytne, ale jedinci po zdravých rodičoch majú nižšie riziko výskytu. Najlepším ukazovateľom je dlhovekosť predkov spojená s vysokou aktivitou (napr. športová kynológia) aj vo vyššom veku.

 

Za tento pohľad na choroby a chov sa chcem poďakovať pánovi Andrejovi Dudášovi.

 

 

 

 

Vzhľad nemeckého boxera

 

Boxer je stredné veľké plemeno hladkej srsti a mohutnej stavby teľa. Má krátku kvadratickú stavbu tela.

Hlava dodáva boxerovi charakteristický vzhľad. Musí sa proporčne hodiť hodiť k telu psa. Nesmie sa zdať príliš ľahká ani ťažkopádna. Papuľa by mala byť čo najširšia a najsilnejšia . Pri akomkoľvek uhlu pohľadu musí byť papuľa v právnom pomere k lebke. Mala by byť bez vrások.

Nos je široký a čierny mierne vyhrnutý. Špička nosa leží o niečo vyššie než koreň nosa.

Papuľa je mohutne vyvinutá, nieje špicata alebo úzka ani krátka alebo plochá.

Oči sú tmavé nie príliš malé. Výraz prezrádza inteligenciu a energiu. Nesmie pôsobiť hrozivo ani príliš prenikavo. Okraj viečok musí byť tmavý.

Uši majú primeranú veľkosť. Sú nasadené ďaleko od seba na najvyššej časti hlavy. V kľude sú položene pri lícach a v strehu sú nasmerované smerom dopredu s výrazným pohybom.

Chvost je nasadený skôr vyššie . Nekupíruje sa.

Pohyb je živý ladný a plný energie.

Výška v kohútiku

Pes: 57-63cm

Fena: 53-59cm

Hmotnosť:

 Pes viac ako 30 kg pri výške v kohutiku cca 60cm

Feny: okolo 25kg pri výške v kohútiku cca 56cm.

 

Chyby :
 • Nedostatok temperamentu
 • Pochmurný výraz
 • Hlava ako pinč alebo buldog
 • Slintanie
 • Skrížená čelusť
 • Zlé zuby
 • Zálomk na chvoste
 • Krátky krk
 • Kolísavý pohyb
 • Francúzky postoj
 • Mask cez papuľu
 • Agresivita
 • Bojazlivosť
 • Zostupené semenníky u psov

boxer-panakei-5

https://www.panakei.sk/susena-hovadzia-kost-na-hryzenie/
Kŕmenie boxera

Je veľmi dôležitá kvalitná strava , ktorá obsahuje vyššie percento mäsa a podľa možností by sa v strave nemali nachádzať obilniny. Stravu dospelému psovi by sme mali dávať 2x denne. Najvhodnejším stravovaním pre psov je barf ale z hľadiska času často siahame po granulách. Pri ich výbere by sme si mali riadne prečítať zloženie.

 

1545_panakei-hypoalergenne-granule-pre-psovhttps://www.panakei.sk/granule-pre-psa-sensitive-ultra-premium/