Fínsky durič - kompletný prehľad o plemene

Fínsky durič

FCI skupina 6. Pôvod plemena 

 

Pôvodom plemena je Fínsko. V 18. až 19 storočí došlo ku kríženiu miestnych duričov s dovezenými duričmi z Anglicka, Francúzska a Nemecka. Výsledkom tohto kríženia bol vytrvalí lovecký pes, ktorý sa mohol pohybovať v ťažkom horskom teréne. Slúžil najmä k lovu zajacov a líšok. Dokázal by si poradiť aj s lovom vysokej zveri. Vrchol chovu dosiahlo plemeno v roku 1889, kedy bol založený aj prvý Fínsky chovateľský klub. Prvý štandard plemena bol spísaný v roku 1932. 
Povaha plemena 

 

Sú to rýchle psy s vynikajúcim nosom, hľadajú,držia a hlásia stopu zveri. K hláseniu majú výrazný štekot. Vďaka svojmu citlivému nosu nájdu rýchlo čerstvú stopu. Okrem geneticky daných loveckých inštinktov majú danú aj dobrosrdečnú povahu. Sú oddaný svojmu pánovi, milujú jeho celú rodinu a to najmä deti. Sú ľahko cvičitelný a ovládateľný. Pri ich výcviku je potrebné použiť pozitívnú metódu nikdy nie hrubú silu. Síce niesú strážnymi psami ale vedia výborne hlásiť neohlásené návštevy a zotrvajú s tým až do príchodu majiteľa. Nie Sú agresívny ale samozrejme ak k ním iný pes bude pristupovať s dávkou dominancie až agresie neboja sa mu to opätovať.  

 

Vzhľad plemena 

 

Ide o psa strednej veľkosti. Hlava je suchá s dlhým nosom a dlhými ušami. Srsť je krátka, hladká a hustá. Na hlave a na ušiach je veľmi jemná. Sfarbenie býva  trikolóra. Oči sú tmavé alebo svetlo hnedé a odpovedajú sfarbeniu srsti. Sú ľahko oválné a strednej veľkosti. Uši sú nasadené pod líniou očí. Na spodnom okraji sú jemne zaokrúhlené a jemne osrstené. Hrudník je hlboký. V dospelosti dosahuje kohútikovú výšku 52 až 61 cm.  Váha sa pohybuje okolo 20 až 25 kg. 

 

 

Starostlivosť o plemeno 

 

Bez problémov znášajú zimu a môžu sa celoročne chovať vonku. Samozrejme nepohrdnú ani pobytom s vami vo vašom príbytku. Jeho lovecké pudy sa dajú do určitej miery potlačiť. Je potrebné preto s výcvikom začať už u šteniatka v 3 mesiacoch. Zamerať sa na základné cviky poslušnosti a podobne.

Vyčesávanie a kontrola uší a očí je rovnaká ako u iných plemien. Jedenkrát týždenne sa odporúča čistenie uši a oči. Pričom dbáme aj na dĺžku pazúrov. 

 

Zdravie a choroby 

 

Medzi častejšie choroby patria : 

  1. Dysplázia 
  2. Torzia
  3. Triviálný problém 
  4. Herpesviróza
  5. ochorenie obličiek
  6. nádor 

Priemerná dĺžka života je 8 až 12 rokov . 

 

Kŕmenie 

 

Skôr ako si prinesieme šteniatko domov musíme zabezpečiť mnoho veci okolo toho. Jednou z najdôležitejších je správna strava a správne návyky.  Chovateľ je vždy nápomocný a ochotne Vám poradí s výberom granuliek a aj v prípade zmeny z pôvodných , ktoré Vám dal do štartovacieho balíčku. 

Aby sme zabezpečili správnu životosprávu psovi je potrebné správne nastaviť krmnú dávku a vybrať kvalitné granule.  Najlepší je čo najvyšší obsah mäsa a ideálne žiadne obilie ani kukurica a sója. Potrebné je sledovať akú má psík aktivitu a ako priberá na hmotnosti. Každý pes je jedinečný a má špecifické stravovacie nároky. Odporúčali by sme Vám našu trojkombináciu mäsa v granuliach .

 Pre toto plemeno je vhodné aj stravovanie vo forme barfu . Potrebné je však zistiť od chovateľa či je nato psík zvyknutý. Zodpovedný chovatelia robia tak , že naučia šteniatka aj na granule a barf . Aby si nový majiteľ mohol vybrať čo je pre neho lepšie . 

Keďže ide o veľké plemeno po jedle je potrebné aby mal oddych a ideálne je ho zavrieť do doby kým mu trávi stravu do koterca. Aby sme predchádzali možnej torzii žalúdka. Takisto posledné kŕmenie by nemalo byť neskôr ako o 19:00 hod. 

Aby sme predchádzali obezite a psíka práve cvičíme je nutné aby sme z kŕmnej dávky odratali pamlsky , ktoré použijeme počas dňa na výcvik alebo len tak pre potešenie psíka.