Dandie Dinmont teriér - kompletný prehľad o plemene

Dandie Dinmont teriér

Fci skupina 

 

Pôvod plemena 

 

Názov plemena nieje ani po svojom šľachtiteľovi a ani po oblasti kde vznikol názov plemena nesie meno hrdinu z románu. Dandie je pôvodom severovýchodného Anglicka. Tam vznikol ako pracovno lovecký pes, ktorý bol určený na lov na vode ale i na súši. Užitočný bol najmä pri love zajacov,kun, ondatier, jazvecov alebo vydier. Presne začiatky chovu nevieme dohladať. Predpokladá sa, že medzi jeho predkov patrí jazvečík, border teriér alebo škótsky teriér. V roku 1875 vznikol v Škótsku prvý klub plemena a dnes je tretím najstarším chovateľským klubom na svete. V roku 1876 vznikol prvý štandard plemena . Povaha plemena 

 

Je veľmi priateľským plemenom , ktoré má vyrovnanú povahu. Nebýva ani bojazlivý a ani agresívny. Rovnako je veľmi bystrý , živý niekedy až priveľmi odvážnym psom. Šľachtené boli tak aby boli samostatné a vytrvalé , čo však zo sebou spája aj tvrdohlavosť a svojhlavosť. Častokrát si nájdu svoj spôsob ako sa v danej situácií zachovať. 

Dandie je veľkým zabávačom svojej rodiny, s jej členmi sa veľmi rád mazná. S členmi rodiny má  veľmi blízky vzťah, takže nie je vhodné aby sa choval v kotercoch alebo oddelene od členov rodiny. Preto je pre nich najlepšie byť v jednej domácnosti s členmi rodiny. 

Medzi ďalšiu charakteristickú vlastnosť patrí nedôverčivosť voči cudzím ľuďom . Pri návšteve zvyknú dávať hlasným štekotom najavo príchod. Sú veľmi dobrými strážcami našich domovov, pri akomkoľvek náznaku ohrozenia. Hlasitosť štekania je k pomeru veľkosti plemena celkom výrazné . Vzhľad plemena 

 

Toto plemeno je skôr raritné.Je to malý terier s dlhým telom a krátkymi nožičkami. Má bohatu srsť na hlave. Hlava je veľká a bohato pokrytá srsťou. Oči sú veľké a guľaté nasadené široko s pozorným a inteligentný výrazom. Uši sú zvesené. Chvost je nesený v tvare tureckej šable. Nohy su dobre osvalené. Zadné končatiny má dlhšie ako predné.

Srsť je doplnená krátkou a hustou podsadou. Jeho srsť je tvrdšia. Srsť býva v odtieňoch korenie a soľ prípadne môže mať horčicovú farbu. Výška v kohútiku u dospelého jedinca sa pohybuje medzi 28 až 30 cm pričom váha sa pohybuje medzi 6 až 11 kg. 

 

Zdravie plemena 

 

Všeobecne sú celkom zdravé psy. Ako každé plemeno však je náchylnejší na niektoré ochorenia.

Nie však každého jedinca musia ochorenia postretnúť , záleží však na tom kde si Dandieho zaobstaráme a či si preveríme zdravie rodičov a všeobecne zdravie vrhov predtým a či ide o poctivého chovateľa , ktorý chová psov podla chovateľského poriadku a svojho najlepšieho svedomia. 

Najčastejšie ochorenia sú : 
  1. Chondrodysplázia - medzistavcové platničky a problém s chrbticou 
  2. Epilepsia 
  3. Progresívna atrofia sietnice
  4. Cukrovka 

 

Starostlivosť 

 

Hlavnou časti starostlivosti je pohyb. Naozaj dostatok pohybu a rôznych iných aktivít , ktoré mu zamestnajú hlavu a telo. Prechádzka okolo domu nie je pre dostačujúca , je potrebne sním ísť aspoň na dve dlhšie prechádzky. Je to nie len preto aby bol vo forme ale preto aby si budoval svalstvo , ktoré udržuje a chráni jeho chrbticu.

Dandie má krátke nohy , preto nie je nutná prechádzka 30 km denne. Má veľa energie , miluje lov hrabanie a aportovanie. Je proste parťák na všetko. je nenáročným plemenom. Neplznu nejak extrémne ale ak sa v niečom vonku váľajú v špine treba ich vykúpať. Však časté kúpanie nie je nutným pokiaľ sa psík nezvykne váľať.  Uši psa su náchylne na rôzne bakteriálne a plesňové infekcie.

Z tohto dôvodu je nutné čistiť uši aspoň 1 x týždenne vlhčenými handričkami na to určenými.

https://www.panakei.sk/bylinne-utierky-pre-psov-na-usi/

Ostatná starostlivosť sa ničím nelíši od ostatných plemien . Je to strihanie pazúrikov , čistenie zubov a dodržiavanie základnej starostlivosti o psa. 

https://www.panakei.sk/klieste-na-strihanie-psich-pazurov/

 

Kŕmenie  

Podstatné je dobre nastaviť kŕmnu dávku , pretože maju sklony k obezite. Množstvo krmiva záleží na veľkosti , veku a aj metabolizme a aktivitách psa.  Takže kŕmná dávka nemusí byť presne merateľná a nastavená podľa obalu na granuliach. Dôležité je pozorovať ako nám psík prosperuje a upraviť mu dávkovanie podľa jeho potrieb.  Potrebné je nájsť krmivo , ktoré obsahuje hlavne mäso a nenachádza sa v ňom kukurica , obilie a podobné alergény.