Čínsky chocholatý pes - kompletný prehľad o plemene

Čínsky chocholatý pes

FCI skupina Pôvod plemena 

 

Napriek tomu, že podľa názvu plemena si môžeme mylne myslieť, že pochádza z Číny sme na omyle jeho skutočným domovom je Afrika alebo oblasť dnešného Mexika. V ˇˇíne našlo plemeno svoj druhý domov a veľmi rýchlo sa tu plemeno rošírilo. Od 200 rokov pred naším letopočtom bol tento pes chovaný nielen ako spoločník ale veľmi často sa pomáhal námorníkom na palubách loviť otravné hávede. Jeho bezsrsté telo nieje dielom človeka ale ide o prirodzenú mutáciu, ktorú ľudia len cielene ďalej rozvíjali. Povaha Plemena 

 

Ide o malého vrtkého a hravého psa, ktorý je veľmi inteligentný a citovo naviazaný na celú svoju ľudskú svorku. Svoju rodinu miluje nadovšetko a takisto aj všetkých členov rodiny. Prípadne odlúčenie znáša veľmi ťažko.  V prípade odlúčenia trpí separačnou úzkosťou. K cudzím ľuďom je rezervovaný a pôsobí odmerane. Vychováva sa veľmi ľahko je inteligentný a rýchlo pochopí, čo od neho majiteľ chce. Vďaka svojej agilitnej stavbe tela je vhodným kandidátom na športy. 

 

Vzhľad plemena Čínsky chocholatý pes sa vyskytuje v dvoch variantoch. Naháč je bezsrstý, srsť môže mať na hlave, krku, ponožkách a na chvoste má chocholík. Labutienka ma celé telo pokryté jemnou srsťou. Kostra psa je jemná. Hlava je elegantná a bez zbytočných vrások. Oči sú stredne veľké a nasadené ďaleko od seba. Bývajú tmavej farby. Uši sú nasadené nízko a bývajú nesené vztýčené, iba labutienky môžu mať uši zvesené. Telo je dobre osvalené. Končatiny sú štíhle a dlhé čo zabezpečuje ladný a elegantný pohyb. Chvost je dlhý a rovný a býva nesený vztýčený alebo ako šabla do strany. Telo psa je pokryté jemnou kožou, ktorá je na dotyk teplá a hladká. Labutienky majú ľahku závojovitú srsť doplnenú o krátku podsadu. Priemerná výška v kohútiku sa pohybuje oko 23 až 33 cm pričom váha dospelého jedinca býva okolo 5 kg.

 

Starostlivosť o psa 

 

Keďže samotu znáša ťažko nieje vhodný pre ľudí, ktorí trávia väčšinu svojho času v práci.Napriek tomu , že ide o malé plemeno aj tento elegantný drobec potrebuje dostatok pohybu. Veľmi rád behá. Napriek tomu , že ide skôr o spoločenské plemeno  veľmi často sa uňho objavia lovecké inštinkty. Preto odporúčame venčenie v prírode výhradne na vodítku. Pri chladnom počasí sa mu moc von nechce , veď nebudeme si klamať , že vtedy sa nechce ísť von z postele ani nám. Je potrebné ho obliekať pri chladnom počasí.Medzi dôležitú časť starostlivosti patrí aj strihanie pazúrikov. V prípade keď su dlhé je potrebné ich skrátiť aby nezasahovali do bruška na labkách. To je počas pohybu pre psíka veľmi nepríjemné a bolestivé. 

 

 

Zdravie plemena 

 

je pomerne zdraví a vitálne plemeno no i napriek tomu sa u neho počas svojho života môžu objaviť zdravotné komplikácie. 

Toto plemeno ma veľmi citlivé trávenie a preto je dôležité aby mali naozaj kvalitnú stravu, ktorá sa nebude často meniť. 

Ďalším častým problémom je epilepsia , ktorá sa môže vyskytovať v rôznych formach. Vďaka liekom vie psík viesť plnohodnotný život aj s týmto ochorením. Pri psíkoch , ktorí trpia epilepsiou je potrebné aby majiteľ vedel podať prvú pomoc počas záchvatu. Ďalším častejším problémom býva alopecia. Sú to lysiny ktoré postihujú niektoré sfarbenia častejšie. Luxácia pately sa u chrtíka vyskytuje taktiež. 

Pri niektorej z týchto chorôb je nutné jedinca do budúcna vyradiť z chovu, keďže ide o dedičné ochorenia. 

Vďaka svojej jemnej stavbe tela a krátkej srsti sú tieto psíky náchylné na nachladnutia a preto je potrebné ich počas chladného počasie obliekať. 

 

 

Kŕmenie 

 

Keďže ide o lemeno s citlivým trávením je veľmi potrebné zvoliť kvalitnú stravu. Vhodné sú granule , ktoré obsahujú väčší podiel mäsa a úplne najlepšie bude keď nebudú obsahovať dochucovadla a obilie a kukuricu. Vyberať by sme mali granule pre malé plemená aby nemali problém s konzumáciou.

Kŕmnu dávku je potrebné rozdeliť na viac dávok. Nie Je vhodné aby sme psom nechávali misky neustále plné. Zvoliť by sme mali určitý čas a snažiť sa vždy kŕmiť v rovnakom čase.