LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Briquer Griffon Vendéen - kompletný prehľad o plemene

Briquet Griffon Vendéen 

FCI skupina 6
Pôvod plemena

 

Tento durič bol používaný pri love raticovej zveri, líšok a zajacov. Ako jediné plemeno si zachovalo v názve slovo BRIQUET, čo znamená, že sa jedná o psa strednej veľkosti. Knieža Elva sa pred prvou svetovou vojnou začal venovať jeho šľachteniu. Počas vojny takmer vyhynul a ich počty boli na bode mrazu. Opätovný výskyt plemena začal vo Fintenay-le Comte v roku 1946. Vo Francúzsku je mnoho kvalitných a pracovne vedených jedincov. V roku 1995 vo Francúzsku vyhralo v love srnčej zveri práve toto plemeno. 
Povaha plemena 

 

Ide o vášnivého lovca s veľkou vytrvalosťou a silou. Miluje svoju rodinu a rád si vychutnáva aktivity spojené so svojím pánom. Dobre vychádza aj s inými psami a vie pracovať vo svorke. Je skvelým spoločníkom k deťom. Vzhľad plemena 

 

Výška psa v kohútiku je 50 až 55 cm a výška suky sa pohybuje od 48 až 53 cm. 

Farebné varianty plemena môžu byť : 

 

  • biele s čiernou 
  • biele s oranžovou
  • biele s pálením
  • tricolor

 

Hlava je krátka. Uši sú nízko nasadené. Srsť je huňatá a dvojitá.Starostlivosť o plemeno Najviac času nám zaberie starostlivosť o srsť. Aby ju mal krásnu nerozcuchanú je potrebné venovať veľa času česaniu a tak isto je potrebné aj častejšie kúpanie. Zvoliť by sme mali šampón , ktorý ma neutrálne PH ale taktiež je vhodné zvoliť šampón určený na rozčesávanie.

Tak isto je veľmi dôležitá kontrola očí a uší aby sme prípadný zápal zachytili hneď v zárodku. 

Tak isto aj skracovanie pazúrikov. Pri čiernych nechtoch odporúčam návštevu u veterinára kde mu ich ostrihajú. Samozrejme ak si doma trúfate vy tak smelo do toho, prehlbuje každým zásahom vzťah medzi vami a vašim psíkom. Ale treba byť opatrný aby ste nezastrihli do živého lebo nepríjemný zážitok je na svete a psík si ho zapamätá už navždy. 

Pre zabavie psíka pri strihaní alebo inej manipulácií sú vhodné rôzne lízacie podložky , na ktoré im natrieme obľúbenú paštétu alebo jogurt. 

 

Zdravie plemena 

 

Ide o pomerne zdravé plemeno, ktoré netrpí na genetické choroby.

Kŕmenie plemena 

 

Je potrebné zabezpečiť kvalitnú stravu , ktorá je nutrične vyvážená. Ideálne je kŕmnu dávku rozdeliť do dvoch častí a podávať ju ráno a večer . Nie však neskôr ako o 19:00 hodine. 

Takisto je dôležité aby mal neustali prísun čerstvej vody. Pri tomto plemene je to obzvlášť veľmi dôležité , keďže trpia na ľadvinové kamene. Tak isto sú vhodné sensitive granule aby sme nezaťažovali obličky a aj vďaka ním ostanu v kondícií a nebudu mať sklon k priberaniu.