Braque du Bourbonnais - kompletný prehľad o plemene

Braque du Bourbonnais

FCI skupina 7 

 

Pôvod plemena

Burbonský stavač bol vyšľachtený koncom 16. storočia vo Francúzsku. Vznikol krížením stredovekých francúzskych stavačov. Plemeno sa od tých čias takmer vôbec nezmenilo. Pod vplyvom Veľkej francúzskej revolúcie a dvoch svetových vojen plemeno takmer vyhynulo. Vďaka priaznivcom plemena sa však podarilo rasu zachrániť a plemeno patrí k jedným z najlepších kontinentálnym loveckým psom. Povaha plemena

 

Bourbon má veľmi priateľskú povahu, je veľmi poddajny a naozaj prítulný pes. Má vysokú dávku inteligencie a tým pádom je z neho aj veľmi poslušný spoločník. Napriek týmto jeho dobrým vlastnostiam však má aj neduh a to urážlivosť. Miluje prácu a preto je mu najlepšie v rodine kde sa mu budú venovať a vyplnia jeho dni aktivitami a prípadne aj lovom. 

 

 

Vzhľad plemena 

 

 

Srsť je krátka a priliehajúca k telu.  Výška v kohútiku u psa sa pohybuje medzi 51 ať 57 cm u suky je to 48 až 55 cm. Váha dospelého jedinca samca sa pohybuje okolo 18 až 25 kg u feny je to 16 až 22 kg. 

Býva najmä v bielej s gaštanovými znakmi alebo škvrnami. Niekedy majú sedlo alebo plášť. 

Hlava je úzka a dlhá. 

Oči sú hnedej prípadne jantárovej farby. 

Uši sú dlhé zvrásnené a otočené späť.

Nos je dlhý a úzky. Obvykle býva čierny prípadne zafarbený podľa farby srsti. 

Chvost je nasadený a aj nesený nízko. 

 

Starostlivosť 

 

Veľmi dobre sa prispôsobuje životu v rodinnom dome so záhradou na ktorej sa môže kedykoľvek vybehať ale takisto je spokojný aj v byte v tesnej blízkosti svojho pána. Počas dňa veľmi rád odpočíva a mal by mať svoje miesto kde si môže nerušene oddýchnuť. 

Starostlivosť o srsť je minimálne náročná. Srsť je krátka a poskytuje mu moc dobrú ochranu preto býva náchylnejší na odreniny a rôzne škrabance.Na prechádzkách b mal byť vedený vždy na vodítku, aby nemohol prenásledovať iné menšie zvieratá. Jeho túžba naháňať je veľmi silná a nepohrdne sa rozbehnúť po cyklistoch alebo automobiloch. Menšie zvierata často vníma ako korisť. Zdravie 

 

Vo všeobecnosti ide o zdravé plemeno, ktoré nie sú vo väčšej miere zaťažene genetickými chorobami. Ale aj u neho sa môžeme počas života stretnúť s rôznymi chorobami. Medzi najčastejšie patrí napríklad : 

  1. torzia žalúdku
  2. hypotyreóza
  3. rakovina kostí
  4. osteosarkóm 
  5. kožné otlaky
  6. kožné vredy

Je veľmi citlivý na anestetiká.

Kŕmenie plemena 

 

Má málo telesného tuku a ľahko u neho môže dôjsť k predávkovaniu. Aby sme predchádzali tozrií žalúdka je vhodne kŕmnu dávku rozdeliť do viacerých dávok. Druh a veľkosť kŕmnej dávky záleží od veku , ročného obdobia a aktivity psa. Je dôležité aby sme v rannom veku kedy sa pes vyvíja nezaťažovali nadmerne jeho kosti a kĺby. Ideálne krmivo je s nižším obsahom tuku a bez obsahu obilia, kukurice, cukru , sóji a podobných alergénov. Odporúča sa vyhnúť aj kuraciemu mäsu. Granule by mali obsahovať vyšší podiel mäsa.