LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Brabantský Grifonik - kompletný prehľad o plemene

Brabantský grifon

FCI skupina 9. Pôvod plemena Presný pôvod plemena nieje známy. Domnievame sa, že bol vyšľachtený z menších hrubosrstých psíkov, ktorých nazývali Smousje. Boli chovaný v stajniach v okolí Bruselu na lov potkanov a myší. Poznáme rôzne druhy typov Grifonov a to brabantského, belgického a bruselského. Presny zoznam plemien, z ktorých pochádza nieje známi môžeme sa však domnievať že v génoch figuroval opičí pinč, malý španieli a mops. Práve mops zanechal na vzhľade plemena najväčšiu stopu.

V roku 1883 uznali ako nové plemeno aj Kráľovská spoločnosť sv. Huberta a v roku 1889 založáli priaznivci plemena Klub bruselského grifónka. V roku 1905 bol vypracovaný prvý štandard plemena. Začiatkom 20. storočia bol uznaný ako oficialne plemeno aj v Amerike a Anglicku. Kríženie medzi brabantským, belgickým a bruselským grifónom je dovolene takže je možné, že sa v jednom vrhu narodia zástupcovia všetkých plemien. Povaha plemena 

 

Je to ostražitý a nebojácný psík. Na svoju rodinu je extrémne naviazany. Ťažko znáša odlúčenie od svojej rodiny preto nieje vhodne umiestniť ho na záhradu kde by mal strážiť. Po odlúčení napríklad počas pracovnej doby si vyžaduje dobehnúť zameškaný čas so svojim majiteľom a vyžaduje si vysokú dávku pozornosti a veľa láskavých dotykov. 

Bude šťastným vtedy, keď ho majiteľ zahrnie do všetkých svojich plánov a bude sním tráviť všetok možný voľný čas. Nenechajme sa ale zmiasť s tým , že vypadá ako plyšová hračka a je gaučový povaľač. Napriek tomu ako na prvý dojem pôsobí je to aktívny psík. Mimo tohto sa hodí aj ako parťák na šport veľmi rád behá popri bicykli alebo turistikuje s vami. 

Hodí sa na psie športy ako su agility alebo dogdancing. Našťastie nemá silný lovecký inštinkt tak Vám nezabehne práve naopak od svojho majiteľa sa nevzďaluje a stráži si ho. K človeku je veľmi oddaný a za účelom potešiť ho je aj ľahko cvičitelný. Výborné vychádza s deťmi a miluje hrátky s nimi, pretože je neúnavný zabávač. Pri správnej socializácií s inými psami vychádza zväčša dobre. Medzi chovateľmi sa hovorí, že toto plemeno je návykové a len málokto ostane pri jednom jedincovi.  

Vzhľad plemena Je to malý a silný psík, ktorého výška je takmer rovnaká s dĺžkou trupu. Je súmerný a telo pôsobí kvadraticky. Najvýraznejšia je jeho strapatá hlava, ktorá je pre plemeno typická.

Papula vrátane nosu je krátka a nemala by presahovať 2 cm . Charakteristická je spodná čeľusť ktorá ma predkus. Uši sú nesené polo vztýčené. Srsť je hrubosrstá s hustou podsadou. Prirodzene je vlnitá avšak nemala by byť kučeravá. Srsť nad očami vytvára obočie. 

Povolené sfarbenie je : 

  1. čierna
  2. čierna s pálením
  3. červeno-hnedá
Starostlivosť o plemeno Najviac času nám zaberie starostlivosť o srsť. Aby ju mal krásnu nerozcuchanú je potrebné venovať veľa času česaniu a tak isto je potrebné aj častejšie kúpanie. Tak isto je to plemeno , ktorému sa srsť strihá a upravuje preto je vhodné nájsť si dobrého kaderníka pre psíkov. Zvoliť by sme mali šampón , ktorý ma neutrálne PH ale taktiež je vhodné zvoliť šampón určený na rozčesávanie.

Tak isto je veľmi dôležitá kontrola očí a uší aby sme prípadný zápal zachytili hneď v zárodku. 

Tak isto aj skracovanie pazúrikov. Pri čiernych nechtoch odporúčam návštevu u veterinára kde mu ich ostrihajú. Samozrejme ak si doma trúfate vy tak smelo do toho, prehlbuje každým zásahom vzťah medzi vami a vašim psíkom. Ale treba byť opatrný aby ste nezastrihli do živého lebo nepríjemný zážitok je na svete a psík si ho zapamätá už navždy. 

Pre zabavie psíka pri strihaní alebo inej manipulácií sú vhodné rôzne lízacie podložky , na ktoré im natrieme obľúbenú paštétu alebo jogurt. 

 

Zdravie plemena 

 

Ide o pomerne zdravé plemeno, ktoré netrpí na genetické choroby. U sučiek býva problém s prirodzeným pôrodom preto rodia často krát cisárskym rezom. Kŕmenie plemena 

 

Je potrebné zabezpečiť kvalitnú stravu , ktorá je nutrične vyvážená. Ideálne je kŕmnu dávku rozdeliť do dvoch častí a podávať ju ráno a večer . Nie však neskôr ako o 19:00 hodine. 

Takisto je dôležité aby mal neustali prísun čerstvej vody. Pri tomto plemene je to obzvlášť veľmi dôležité , keďže trpia na ľadvinové kamene. Tak isto sú vhodné sensitive granule aby sme nezaťažovali obličky a aj vďaka ním ostanu v kondícií a nebudu mať sklon k priberaniu.