Billy - kompletný prehľad o plemene

Billy 

FCI skupina 6
Pôvod plemenaPlemeno pochádza z Francúzska v ktorom vzniklo v 19. storočí už dnes z neexistujúcich druhov duričov. Toto plemeno vyšľachtil Gaston Hublot du Rivault, ktorý chcel dosiahnuť psa ktorý bude rýchli a dokáže nahnať srnky a inú zver. Názov plemena Billy dostalo na základe zámku na ktorom tento chovateľ žil - Billy. Prvý štandard plemena bol spísaný v roku 1886. V Českej republike nieje ani jeden zástupca tohto plemena. Stále ide o plemeno, ktoré je malopočetné a menej známe mimo svojej rodnej zeme.
Povaha plemenaIde o spoločenské plemeno a najlepšie sa cíti v spoločnosti iných psov. má lovecké sklony. Je to veľmi bystrí a vnímavý pes. Veľmi dobre vychádza s deťmi ale aj inými psami. Má rád veľa pohybu preto sa hodí skôr k atívne založeným ľuďom. Neodolá žiadnemu športu. Svoju rodinu miluje a chráni ich a aj ich majetok. Nikdy však nezautočí ako prvý. Cudzích ľudí skôr ignoruje. Jeho výcvik je pomerne jednoduchý. 
Vzhľad plemena Jemne pôsobiaci pes, ktorý je ideálny pre beh na dlhú vzdialenosť. Je to silný a elegantný pes s krátkou srsťou, ktorá ma najrôznejšie odtiene bielej, niektorí jedinci môžu mať hnedé alebo čierne znaky na chrbte. Srsť dobre izoluje vodu. Hlava je primerane veľká proporčne akurát k telu. Uši sú ploché a pozdĺž hlavy bez volánikov. krk je dobre osvalený, krátka srsť na ňom na ňom nevytvára límec. Chrbát je dlhý a tenký. Má vysoké a dobre osvalené nohy. Chvost je nosený nízko alebo zároveň s chrbtom a nesmie byt stočený nad chrbtom. 

Pes dosahuje výšku v kohútiku 70 cm pričom suka 62 cm. priemerná váha dospelého jedinca sa pohybuje okolo 28 kg. 
Zdravie plemena 

 

Priemerný vek  sa pohybuje medzi 11 až 13 rokmi. Niektorí jedinci sa dožívajú aj 15 rokov. Pri kúpe šteniatka sa uistite, či chovateľ testuje svojich psov aj geneticky a zdravotné. Zodpovedný chovateľ sa snaží minimalizovať rizika ochorení psov. 

U setra je to napríklad : 

  1. hluchota
  2. dysplázia bedrového kĺbu
  3. dysplázia lakťového kĺbu

Trpia na intoleranciu lepku a vznik kožných nádorov. Preto je vhodné zvoliť krmivo, ktoré neobsahuje lepok. Dbajte nato aby mal pes dostatok pohybu pretože je náchylný na obezitu.Čo môže mať vplyv na ochorenia pohybového aparátu. 

 

Starostlivosť o plemeno 

 

Srsť tohto plemena si vyžaduje pravidelné vyčesávanie. Ideálne by bolo česať ho každý deň však vieme, že dneska si človek ťažko nájde čas tak je vhodne sa venovať srsti aspoň 1 x týždenne.Pravidelne kontrolujte aj dĺžku pazúrov najmä u starších psov, ktorí už menej chodia na vychádzky a nemaju si ich kde prirodzene obrusovať. Ak sa pazúre nebudu brúsiť alebo strihať hrozí poranenie alebo zlomenie pazúrov, čo psovi spôsobuje bolesť. 

Mnoho majitelov začalo svojím psom čistiť zuby špeciálnou zubnou kefkou a prípravkom nato. Je to skvelou prevenciou proti zubnému kameňu a rôzným iných sekundárných chorôb. Ak chcete svojmu psovi čistiť zuby je vhodné s tým začať už od šteniatka aby si na tento rituál zvykol. 

 

Kŕmenie 

 

Toto poľovnícke plemeno potrebuje tak ako každý pes krmivo, ktoré sa skladá najmä z mäsa. Pes ma žalúdok stavaný na vysoko kvalitné živočíšne bielkoviny. Preto by malo byť mäso hlavnou zložkou v krmení.Billy je citlivý na obilie, preto by ste mali zvoliť bezlepkové varianty granúl. Koniec koncov vlk vo voľnej prírode nežerie obilie. Ideálne by bolo keby krmivo neobsahuje ani lepok, kukuricu, sóju a cukor. 

Po jedle je potrebne psovi dopriať odpočinok aby ste predchádzali torziu žalúdku, ktorá hrozí aj u tohto plemena. Ak má seter málo pohybu hrozí mu nadváha. V prípade, že uvidíte na svojom psovi tukové vankúšiky je potrebné zvážiť menšiu kŕmnu dávku a venovať mu viac času pri pohybových aktivitách