Čo potrebujete vedieť o háraní fenky?

Háranie sučky je prirodzený biologický proces, ktorým prechádza každá nesterilizovaná samica psa. Pre majiteľov psích slečien je kľúčové porozumieť tomuto cyklu, aby sa mohli počas neho o svoju fenku správne starať. Od prvého hárania cez jeho priebeh až po špecifické situácie, ako je háranie po pôrode alebo po kastrácii, prinášame vám v tomto článku niekoľko základných poznatkov, o ktorých by ste mali byť informovaní.

 

háranie náhľad (1)

Prvé háranie u feny

Ako spoznat prvé háranie?

Prvé háranie u feny sa obvykle objavuje medzi šiestym a pätnástym mesiacom veku. Presný čas môže však kolísať v závislosti od plemena. Medzi typycké príznaky patrí mierny opuch vulvy, počiatočné špinenie a krvavý výtok. Môžete taktiež spozorovať určité zmeny v správaní fenky, ako je nepokoj, nervozita, a tendencia vyššej socializácie so psíkmi - samcami. 

 

Nakrytie sučky pri prvom háraní

Pri prvom háraní sa odporúča zabrániť páreniu sučky, pretože jej telo ešte nemusí byť plne pripravené na graviditu a pôrod, čo by mohlo viesť k zdravotným komplikáciám. Vzhľadom na to, že sučky môžu byť počas prvého hárania plodné, je dôležité ich starostlivo sledovať a chrániť pred veľmi ochotnými psími dobrovoľníkmi a nežiaducim párením. 

 

Ako dlho trvá háranie?

Háranie u sučiek obvykle trvá okolo troch týždňov, avšak táto doba sa môže medzi rôznymi plemenami líšiť. Cyklus sa skladá z niekoľkých fáz: začína proestrom, počas ktorého dochádza ku krvácaniu, nasleduje estrus, alebo inak povedané, ruja - obdobie plodnosti, a končí diestrom a anestrom, kedy sa telo sučky vracia do bežného režimu.

 

Ako spoznať koniec hárania?

Koniec hárania u sučky môžete spoznať vďaka postupnému slabnutiu krvavého výtoku. Fenka sa tiež vracia späť  k bežnému správaniu, prejavuje menší alebo žiadny záujem o samca a jej vulva sa zmenší späť do normálnych rozmerov. Ďalším znakom ukončenia hárania môže byť zmena vo vôni, ktorú fenka produkuje, pretože počas estra vylučuje špecifické feromóny, ktoré lákajú samca. Dôkladné pozorovanie týchto zmien v cykle vám pomôže rozpoznať, že háranie skončilo a fenka sa vracia do svojho obvyklého fyziologického stavu.

 

Ako zastaviť háranie?

Existuje niekoľko metód, ako zastaviť alebo regulovať háranie u súk, vrátane farmakologického zastavenia hárania alebo chirurgickej sterilizácie (kastrácie).  Každá metóda má svoje výhody aj nevýhody a mala by byť starostlivo zvážená v spolupráci s vaším veterinárom, ktorý vám pomôže nájsť najlepšie riešenie pre vašu fenku. 

 

Správanie sučky pri háraní

Počas hárania sa môže výrazne meniť správanie sučky. Môže byť pokojnejšia, alebo naopak viac nepokojná, môže vyhľadávať viac vašej pozornosti, alebo sa naopak schovávať do súkromia. Niektoré sučky môžu byť počas hárania agresívnejšie alebo naopak submisívnejšie. Môže dôjsť aj k zmene v interakcii s ostatnými psami. Fena môže prejavovať zvýšený záujem o samca a môže sa pokúšať utiecť von aby ich našla. Je dôležité byť opatrný a zabezpečiť, aby sučka nemala možnosť utiecť za psami.

pexels-yaroslav-shuraev-9631839 (1)

 

Háranie feny po pôrode

Cyklus sa po pôrode obvykle vracia po pár mesiacoch do "normálu". Telo fenky potrebuje svoj čas na zotavenie a vyrovnanie hladiny hormónov. Je dôležité sledovať zdravotný stav sučky po pôrode, pretože môže byť v týchto chvíľach oslabená a náchylnejšia na infekcie.

 

Háranie feny po kastrácií

Kastrácia výrazne ovplyvňuje háranie u sučiek. Po kastrácii by sa malo háranie úplne zastaviť pretože odstránením vaječníkov sa zastaví produkcia hormónov, ktorá spúšťala cyklus. Pokiaľ spozorujete pri vašej kastrovanej sučke známky hárania, je dôležité to ihneď konzultovať s veterinárom, pretože môže ísť o zdravotný problém.

 

Skryté háranie

Niektoré sučky môžu prechádzať tzv. skrytým háraním, kedy známky hárania nie sú viditeľné alebo sú len veľmi mierne. Tento jav môže sťažiť rozpoznanie hárania, najmä u majiteľov, ktorí nie sú oboznámení s cyklom svojej fenky.  Dôležité je pozorne sledovať správanie sučky a byť v kontakte s veterinárom, ktorý môže poskytnúť viac presných informácii a poradiť vám.

 

Háranie sučky a kúpanie

Počas hárania je dôležité dodržiavať hygienu, ale treba byť opatrný s kúpaním. Voda a šampón môžu podráždiť vulvu a zvýšiť riziko zanesenia infekcie. Pokiaľ je nutné fenku umyť, odporúča sa použiť jemný prírodný šampón alebo len čistú vodu a opláchnuť len znečistené oblasti.

 

Nohavičky na háranie

Pre zachovanie čistej domácnosti počas hárania vašej fenky môžete zvážiť kúpu psích nohavičiek. Tie pomáhajú zachytiť krvavý výtok a ochrániť tak váš  nábytok a podlahy. Je dôležité, aby nohavičky boli pre sučku pohodlné a pravidelne menené, aby sa predišlo podráždeniu kože a bakteriálnym infekciám.