LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Drentský jarabičiar - kompletný prehľad o plemene

Drentský jarabičiar

FCI skupina 7 Pôvod plemena 

Krajinou pôvodu plemena je Holandsko.Drentský prepeličiar vznikol v 16. storočia v Holandsku. Je to veľmi staré a tiež pôvodné plemeno. Za posledných 400 rokov sa nezmenil. Pochádza z kontinentálnych španielov. Roku 1943 bol uznaný FCI a roku 1948 bol založený jeho klubPredchodcom oficiálneho plemena môžu byť turecký stavači , pointer a nemecký krátkosrstý stavač.Začiatok 20. storočia anglické poľovné psy vytlačili maďarské a aj ostatné plemená a tým ich ohrozovali. U poľovníkov sa uplatnilo ako plemeno , ktoré je športovo zdatné a tak isto je aj veľmi spoločenským plemenom. 

 

Povaha plemena 

 

Je veľmi priateľská a citlivá povaha.  Ide o veľmi spoločenské plemeno , ktoré je naozaj priateľské či už voči ľuďom alebo iným zvieratám. Ak maďarského stavača správne vychováme a je dostatočne zamestnaný tak sa doma správa naozaj veľmi vzorne a vyrovnane. Keď si ho vezmeme ako celok , tak patrí medzi veľmi aktívne plemeno a je to naozaj živý psík , ktorý je rád vždy v centre diania. Je sebavedomý no napriek tejto vlastnosti veľmi citlivý pes. Vníma náladu ľudí vo svojom okolí. 

Kontakt so svojou “ ľudskou “ svorkou je pre neho veľmi dôležitý. Samotu znáša ťažko. Ak chceme aby psík zvládal pobyt osamote je potrebné postupne ho to učiť od šteniatka. Treba však myslieť nato , že tento psík si pri dlhšom pobyte osamote nájde aktivitu už sám. Čiže dobrým riešením je buď izba určená len pre psíka alebo si zaobstarať klietku , kde bude počas našej neprítomnosti. 

Klietkou zabezpečíme psíka pred zranením a takisto ochránime aj svoj majetok. Je vhodným psom aj k malým deťom. vie si ich naozaj veľmi obľúbiť. Nikdy však nenechávajme psa a dieťa bez dozoru. 

 

Vzhľad plemena 

 

Hlava 

Temeno: lebka je dosť široká a mierne vyklenutá, jej stredom prebieha mierna priehlbina od mierneho stopu po primerane vyvinutý výbežok medzitemennej kosti.

Oči: sú ďaleko od seba položené, dobre chránené, nie zapadnuté alebo vypúlené, stredne veľké a oválne. Vyžarujú dobromyseľnosť a inteligenciu poľovníckeho psa. Majú byť jantárové, teda nie príliš tmavé ale ani dravčie. Viečka dobre priliehajú.

Uši: nie ťažké, vysoko nasadené, od koreňa bez záhybov spadajú tesne popri lícach. Natiahnutým dopredu chýbajú asi tri prsty, aby sa dotkli ňucháča, široké pri koreni končia zaoblenou špičkou, sú špicatejšie ako pri nemeckom dlhosrstom stavačovi. Srsť na ušiach je dlhá a vlnitá, nie je kučeravá. Okraj vnútornej strany uší je dobre osrstený.

Chvost: neskrátený, dosť vysoko nasadený, siaha skoro po päty, nesený polospustený, koniec v miernom oblúku nesený dohora. v pohybe je chvost nesený vodorovne, koniec chvosta smeruje mierne dohora. zvláštnosťou plemena je, že pri hľadaní zveri chvostom krúti dookola, zvlášť rýchlo ak niečo zavetrí, chvost nenesie nikdy nad chrbtom, okrem koreňa je na chvoste ku koncu sa skracujúca zástavica.Zdravie plemena

 

genetické predispozície napríklad k týmto chorobám : 
  1. dysplázia bedrových kĺbov
  2. nádorové ochorenia
  3. epilepsia 
  4. sebadenitída 
  5. zápal mazových žliaz

Seriózny chovateľ vybera psov do chovu tak aby bola šanca dedičných ochorení čo najmenšia. Preto sa chovný jedinci genetický testujú na predispozície chorôb. Samozrejme nič nie je 100% ale chovateľ sa snaží urobiť všetko preto aby eliminoval všetky možné riziká. 

 

 

Starostlivosť 

 

Ak sa váš psík vonku zašpiní , veľmi ľahko ho vieme vyčistiť buď vlhčenkami alebo jednoducho vyčesaným. Preto kúpanie nemusíme moc siliť predsa len to nie je zdravé a mali by sme psa kúpať len keď je to naozaj nevyhnutné. Ak už budeme nútený psa kúpať je vhodné zvoliť šampón s neutrálnym PH . 

Je potrebné pravidelne kontrolovať uši a oči Vašeho psíka. V každej domácnosti kde je pes by sa mala nachádzať borova voda alebo prípravky na čistenie uší a oči. 

https://www.panakei.sk/vlhcene-utierky-pre-psov-bio/

Takisto by každý psíčkar mal mať doma kliešte na pazúriky. 

 

Kŕmenie 

 

Krmivo by malo byť kvalitné a nemalo by obsahovať obilie. Vysoký podiel mäsa Vám zaručí spokojného a prosperujúceho psa.  Najlepšie je rozdeliť dennú kŕmnu dávku na viac častí. Na začiatok by sme mali šteniatko kŕmiť 4 x denne a dospelého psa by sme ideálne mali krmit 2x denne. Malými porciami a častejším krmením predchádzame možej torzií žalúdka. Po najedení by mal mať psík kľudový režim a posledné kŕmenie by mali byť okolo 19:00 hod. Je potrebné mať vždy dostatok čerstvej vody. Ak psíka práve trénujeme práve základnú poslušnosť a dávame mu pamlsky , je vhodné to odrátať od kŕmnej dávky.