Ako vybrať kĺbovú výživu pre vášho psíka?

Premýšľate nad tým, ako udržať kĺby vášho štvornohého kamaráta v top kondícii? Správna kĺbová výživa pre psov tu môže hrať kľúčovú úlohu. Poďme sa spoločne pozrieť, ako vybrať tú pravú, aby váš pes skákal od radosti ako šteniatko, bez ohľadu na jeho vek alebo veľkosť.

 

Prečo by ste mali dávať psovi kĺbovú výživu?

Kĺbová výživa pre psov je nielen o prevencii, ale aj o podpore liečby po úraze či boji s degeneratívnym ochorením. Obsahuje esenciálne živiny, ako je glukozamín, chondroitín a MSM, ktoré pomáhajú udržiavať kĺby pevné a pružné. Nezabudnite, že kĺbová výživa môže slúžiť aj ako prevencia u aktívnych psíkov, ktorí svoje kĺby zaťažujú viac. 

 

Ako je to s kĺbovou výživou pre šteňatá?

Áno, aj našich najmenších kamarátov môže kĺbová výživa správne podporiť vo vývoji. Šteňatá, obzvlášť tie z veľkých plemien, sú náchylné k rýchlemu rastu, čo môže zaťažiť ich kĺby a šľachy. Poskytnutie kvalitnej kĺbovej výživy od mladého veku môže pomôcť zaistiť, že ich kĺby budú silné a zdravé a neoslabia sa ani rýchlym rastom.

 

pexels-pixabay-264005 (1)

 

Aké formy kĺbovej výživy pre psa existujú?

Kĺbová výživa pre psov ponúka širokú paletu možností, aby každý psičkár našiel tú pravú pre svojho chlpáča. Či už preferujete tablety, sirupy, tekuté prípravky alebo chutné maškrty, je dôležité sa zamerať na kvalitné zloženie. Medzi najlepšie ingrediencie, ktoré by ste mali v kĺbovej výžive hľadať, patria:

  • Glukozamín podporuje regeneráciu a udržanie zdravého chrupavkového tkaniva.
  • Chondroitín pomáha zachovať pružnosť a odolnosť kĺbov.
  • MSM (metylsulfónylmetán) pôsobí protizápalovo a podporuje regeneráciu.
  • Omega-3 mastné kyseliny z rybieho oleja alebo ľanového semienka majú protizápalové účinky.
  • Kolagén podporuje elasticity a pevnosť chrupavky a kĺbov.
  • Vitamíny a minerály ako vitamín C a E, selén a zinok, ktoré majú antioxidatívne účinky a podporujú celkové zdravie kĺbov.

 

Aké psy potrebujú kĺbovú výživu pravidelne?

Starší psíkovia

Je známe, nielen v tom psom svete, že s pribúdajúcim vekom sa často objavujú problémy s kĺbmi. Kĺbová výživa pre starých psov môže zohrávať dôležitú úlohu v udržaní ich mobility, pomáha spomaľovať proces degenerácie kĺbov a podporuje kvalitu ich života.

Psi po úraze, chorobe

Psy, ktorí sa zotavujú po úraze, operácii alebo trpia chronickými ochoreniami kĺbov, nájdu v kĺbovej výžive cenného spojenca. Správna kombinácia živín môže podstatne prispieť k rýchlejšej rekonvalescencii a celkovému zlepšeniu ich stavu.

Aktívne a služobné psy

Psy, ktorí sa venujú zvýšenej fyzickej aktivite alebo pracovnej činnosti, ako sú napríklad vojenské alebo policajné psy, sú vystavení väčšiemu riziku opotrebovania kĺbov. Pre týchto psov je kĺbová výživa preventívnym opatrením, ktoré podporuje dlhodobú kondíciu kĺbov a predchádza možným problémom do budúcnosti alebo v starobe.

 

pexels-nikola-čedíková-4608852 (1)

 

Pri výbere správnej kĺbovej výživy by ste mali svoju voľbu konzultovať s veterinárom,  ktorý vám pomôže vybrať najlepšiu možnosť pre vášho psa, či už ide o špecifické doplnky stravy, ako je kolagén alebo vitamíny na kĺby, alebo o komplexnú kĺbovú výživu. Správna kĺbová výživa, zvolená na mieru podľa individuálnych potrieb vášho psa môže zásadne prispieť k jeho zdraviu a spokojnosti. Dôležité je, aby naši štvornohí priatelia mohli behať a hrať sa bez bolesti a obmedzení.