Tipy, ako naučiť psa čúrať vonku

Prečo sa pes vyčúra v dome?

Mnoho psích majiteľov sa stretáva s tým, že ich štvornohý priateľ občas vykoná potrebu doma. Môže to byť spôsobené množstvom faktorov, ako sú napríklad nedostatočný výcvik, nepravidelné venčeniezdravotné problémy, alebo jednoducho značkovanie teritória, ktoré je bežné u nekastrovaných psov. Ďalšími dôvodmi môžu byť úzkosť z odlúčenia, keď pes reaguje na stres z vašej absencie cikaním, alebo nesprávna socializácia, keď pes nebol naučený vhodným spôsobom, ako vykonávať potrebu, alebo sa mu, jednoducho, stala nehoda. 

 

pes posteľ spí

 

Prečo sa pes pocikal do postele?

Jedným z tých menej príjemných problémov môže byť tiež situácia, keď sa pes vyciká do postele. Toto správanie môže byť vyvolané úzkosťou, pokusom o značkovanie priestoru, alebo môže signalizovať zdravotný problém. Vždy je dôležité najskôr vylúčiť možné zdravotné príčiny s veterinárom. Niekedy môže byť toto správanie aj reakciou na zmeny v domácnosti alebo na prítomnosť nového člena rodiny, čo môže u psa vyvolať pocit neistoty alebo žiarlivosť. Dôležité je tiež skontrolovať, či nie sú v spálni látky s pachmi, ktoré by mohli psa motivovať k cikaniu na toto miesto.

 

Ako naučiť psa čúrať vonku?

Naučiť psa vykonávať potrebu vonku je základným krokom k jeho adaptácii na život v domácnosti. Tento proces vyžaduje trpezlivosť, konzistenciu a dôslednosť v prístupe.

Tu je pár tipov, ako naučiť psa vykonávať svoju potrebu vonku:

  1. Pravidelné venčenie: Psa treba venčiť pravidelne, ideálne hneď po prebudení, kŕmení a po hraní. Dôsledný harmonogram pomáha psíkovi naučiť sa očakávať, kedy pôjde von a prispôsobiť tomu svoje potreby.
  2. Konkrétne miesto pre vykonanie potreby: Skúste psa vodiť vždy na rovnaké miesto, čo mu pomôže toto miesto asociovať s vykonávaním potreby. Malo by byť pokojné, aby sa mohol plne sústrediť.
  3. Pochvala a odmeny: Ihneď po tom, čo pes vykoná potrebu vonku, ho pochváľte a odmeňte. Použitie pozitívnej motivácie zvyšuje pravdepodobnosť, že pes bude chcieť správanie opakovať.
  4. Používanie povelov: Pomocou povelov, ako je "cikaj", môžete vášmu psíkovi pomôcť pochopiť, čo sa od neho očakáva.

 

Naučiť psa cikať vonku môže chvíľku trvať, najmä ak pracujete so starším psom alebo psom, ktorý bol zvyknutý na iné návyky. Dôležitá je vaša trpezlivosť a podpora - nepoužívajte trest ako formu motivácie. Počas tréningového obdobia je dôležité starostlivo dohliadať na psa, aby nedošlo k vykonaniu potreby doma. Pokiaľ sa toto stane, okamžite ho vezmite von, aby pochopil čo je správne a čo sa od neho očakáva.

 

veĺký pes čúra 

 

Ako naučiť šteňa čúrať vonku?

Naučiť šteniatko cikať vonku taktiež vyžaduje váš čas a úsilie, ale s dôsledným prístupom a správnou metódou sa môžete tešiť na dobre vycvičeného a šťastného psíka. A tiež suché koberce. 

  1. Začnite s tréningom čo najskôr: Ideálna doba na začatie tréningu je hneď ako šteniatko dorazí k vám domov. Čím skôr začnete, tým lepšie malý člen pochopí, kde má vykonávať svoje potreby.

  2. Nastavte pravidelný harmonogram: Šteňa by malo byť venčené po každom spánku, kŕmení, hre či inej aktivite. Pravidelnosť pomáha šteniatku naučiť sa kontrolovať svoje potreby a posilňuje správne návyky.

  3. Pozor na signály: Pozorne sledujte, kedy šteňa vykazuje známky potreby venčenia, ako je nepokoj, ňuchanie alebo krúženie. Akonáhle tieto signály rozpoznáte, okamžite šteňa odveďte na vybrané miesto.

  4. Čistenie nehôd: Pokiaľ dôjde k nehode doma, dôkladne miesto vyčistite a odstráňte zápach, aby šteňa nemalo tendenciu znovu tento priestor použiť na vyvenčenie sa. 

Nezabudnite tiež na výber stáleho a pokojného miesta na prechádzky, aby si šteňa vytvorilo návyk. Rovnako ako u dospelého psa, používajte jasné a presné povely a pri tréningu majte dostatok porozumenia a trpezlivosti. Dôležité je nepodliehať frustrácii. Vaše negatívne reakcie môžu šteňa zneistiť a spomaliť proces učenia.

Kedy prestane šteniatko cikať doma?

Šteniatka majú menší močový mechúr a potrebujú sa častejšie venčiť, obvykle každé dve až tri hodiny, vrátane nočného času. Väčšina šteniat sa plne naučí kontrolovať svoje potreby a vykonávať ich vonku medzi 4. a 6. mesiacom veku. Šteniatko bude potrebovať konzistentný podporujúci tréning a vy dostatočnú zásobu kávy a čokolády. Ale nebojte sa, je to len obdobie. 

 

pexels-blue-bird-7210754 (1) 

 

Podložka pre psy na cikanie?

Podložky pre psov môžu byť užitočným nástrojom, najmä v skorých fázach výcviku alebo pre psov, ktorí žijú v bytových domoch, kde nie je ľahký prístup von. Sú ideálne pre šteňatá, ktoré sa ešte nemôžu venčiť vonku kvôli neúplnému očkovaniu, alebo pre staršie psy, ktoré majú problémy s inkontinenciou. Podložky sú tiež veľmi praktické v nepriaznivom počasí, keď venčenie môže byť komplikované alebo nebezpečné pre psa aj majiteľa. Navyše, podložky sú ľahko dostupné v prípade núdze môžu byť ekonomickou a hygienickou voľbou pre mnoho domácností. Je dôležité vyberať podložky s dobrou absorpčnou schopnosťou a zamedziť tak možnému rozliatiu a znečisteniu podlahy.

 

Ako naučiť šteniatko cikať na podložku?

Umiestnite podložku na určené miesto a šteňa, ktoré začne prejavovať známky potreby (napr. ňuchania, krúženia), ihneď presuňte na podložku. Po úspešnom vykonaní potreby šteňa pochváľte. Opakujte po každom zobudení, kŕmení, hraní sa. Nenahrádzajte však podložku plnohodnotným venčením, aby ste neskôr nemali problém odnaučiť psíka od podložky. Najideálejšie miesto pre umiestnenie podložky je blízko vchodových dverí. V takom prípade budete vidieť, že šteniatko mieri ku dverám a namiesto podložky ho môžete vziať rovno von. 

 

Odpudzovač psov proti cikaniu

Odpudzovače môžu byť užitočné na odnaučenie psov od cikania na miesta, ako sú nábytok alebo určité oblasti v domácnosti. Tieto produkty obvykle obsahujú látky, ktoré sú pre psov nepríjemné, ale neškodné. Poobzerajte sa po prírodných bezpečných látkach, ktoré neuškodia ani vášmu psíkovi, ani povrchu, na ktorý budete odpudzovač aplikovať.

 

Ako odnaučiť staršieho psa od čúrania v dome?

Odnaučiť staršieho psa čúrať doma vyžaduje taktiež pravidelný tréning a pravdepodobne aj zmenu vo vašom harmonograme venčenia. Ozbrojte sa poriadnou dávkou trpezlivosti a lásky a naplánujte si pravidelné časté venčenie. Pokúste sa vyhnúť trestom, ak sa psíkovi doma stane nehoda. Tiež je potrebné brať do úvahy, že pokiaľ ide o psíka seniora, môže mať problémy kontrolovať močový mechúr, prípadne ho trápia iné zdravotné problémy súvisiace s vyšším vekom. V takých prípadoch, že si nebudete vedieť so psíkom poradiť, nebojte sa požiadať o pomoc vášho veterinára.