Cane Corso - kompletný prehľad plemene

Cane corso

 

Fci skupina 2

cane-corso-panakei 

Pôvod 

Zmienky  o Cane corse sa objavovali už v nástenných maľbách zo staroveku. Maľby boli zachované hlavne v Ríme. Preto domnievame , že krajina pôvodu toho plemena je Taliansko. Presný rok vyšľachtenia nieje dohľadateľný.  V minulosti sa využívalo k boju v arénach s inými psami alebo medveďmi a býkmi. Tak isto slúžil ako výborný strážca.  V minulosti so zmenou poľnohospodárstva , už toto plemeno nebolo tak potrebné a takmer vyhynulo.

Jednou z najmenších zachovaných populácií cane corsa sa zachovalo na Juhu Talianka v oblasti Puglia, Sannio a Lucania. Profesor Francesco Ballota a doktor Antonio Morsiani si toto plemeno všimli v roku 1978 a začali a zaujímať o jeho opätovné vrátenie do domácnosti. Podarilo sa im zhromaždiť 19 kusov z ktorých sa napokon podarilo zachrániť toto plemeno. V roku 1983 bol zostavený jeden z prvých štandardov toho plemena. V roku 2007 bolo uznane FCI.

Prvé jedince prišli do CZ medzi 1996 ať 2000 roku. Za tieto 4 roky dosiahol ich počet 200 ks  tým pádom bol založený aj jeden z prvých chovateľských klubov.

 

Povaha 

Je veľmi dobrým strážcom  ktorý nikdy nezaútočí bezdôvodne a nikdy nie ako prvý. Je odvážnym psom a v prípade ohrozenia rodiny , psovoda alebo majetku tvrdo zakročí a použije svoje pôvodné využitie a temperament. Ľudí , ktorých nepozná zväčša ignoruje alebo sa k ním správa odmerane , všetko bez akejkoľvek miery agresie.  Pri adopcií alebo zadovážení si staršieho psa , je nutné postupné zvykanie si na prostredie a rodinu . Je naozaj citlivým psom, ktorý prejavuje lásku a náklonnosť svojej rodine. Deti má rád , a pokiaľ sa mu nebudú páčiť ich hry alebo už ich bude mať jednoducho plné zuby , zoberie sa a pôjde preč. Má vysoký prah bolesti.

S inými zvieratami v domácnosti vychádza dobre , pokiaľ je od malička vychovávaný a riadne socializovaný.

 https://www.panakei.sk/hracka-pre-psa-puller/

Vzhľad 

Výška v kohútiku  

Pes 68 cm

Suka 58 cm

Priemerná váha je 55 kg  

Suky vážia od 38 do 45 kg

Pes od 42 do 55 kg

Záleží od stavby tela a spôsobu využitia psa . Pracovné alebo výstavné.

Telo cane corso je pokryte krátkou a na dotyk tvrdou srsťou. Farebne variaci esu väčšinou čierna , sivá alebo žíhaná. Všetko ostatné je už mimo štandard. Srsť je dobre vode odolná. Telo je mohutné a dobré osvalené. Lebka je široká a typická pre väčšinu molossoidných plemien. Oči má stredné veľké a oválne , rôzne farebné. Uši trojuholníkového charakteru nasadené vysoko. Veľa chovateľov zvykne uši kupírovať. Niekedy to môže robiť problém na výstavách . Hlavne u našich susedov v CZ kupírovanie uší nieje povolené a považuje sa to za vylučujúcu chybu vo výstavnom kruhu. Krk je svalnatý a rovný. Chrbát je tak isto svalnatý a rovný. Nemal by sa u psov vyskytovať kaprí alebo hrbatý chrbát. Chvost je pomerne vysoko nasadený a má silnejší koreň a od neho u koncu sa postupne zužuje. Končatiny sú svalnaté s dobrým zauhlením zadných nôh. Zadné nohy sú skôr oválne a pôsobia kompaktnejšie. Predné laby sú mačacie.

 cane-corso-panakei-2

Zdravie a starostlivosť

Uši- bez pachu , bez výtoku ,chrást. Zvýšené škrabanie - bočné držanie hlavy a jej potriasanie, zvesené ucho, kňučanie môžu signalizovať začínajúce ochorenie zvukovodu, alebo ušného boltca .

 

Medzi choroby patria hlavne

-          Dysplazia bedrového kĺbu - lavica kĺbu presne nezapadá do kĺbovej jamky a  preto trie o hranu kĺbu a postupne vzniká artritída. Aby sme jej predchádzali je potrebná správna životaspráva psa a kvalitné doplnky. Samozrejme treba dbať aj na výber chovateľskej stanice.

0 (A) = výborne utváraný bedrový kĺb

1 (B) = hraničný nález, tzv. prechodný stupeň medzi ideálnym kĺbom a dyspláziou

2 (C) = ľahký stupeň dysplázie

3 (D) = stredný stupeň dysplázie

4 (E) = ťažký stupeň dysplázie

-          Dysplazia lakťového kĺbu

-          Torzia žalúdka – ako väčšina veľkých plemien , tak aj cane corso potrebuje po najedení alebo napití dostatok odpočinku aby sme predišli pretočeniu žalúdku.

-          Babezióza  - ochrenie červených krviniek

-          Dirofilarióza – parazitálné ochorenie prenášane mäsom

-          Anémia

-          Leukémia

-          Obehový kolaps

-          Zápal žily

-          Kôrnatenie tepien

-          Entropium – viečko obrátene dovnútra

-          Ektropium – viečko smerom von

-          Tretie viečko – membrána v kútiku oka , obsahuje slznú žlazu

-          Nádorové ochorenia lymfatických uzlín

Priemerný vek je 12 rokov . Cane corso často trpí na choroby srdca.

https://www.panakei.sk/klbova-vyziva-pre-psa/

 

cane-corso-panakei-5

Šteniatko a výchova

Ak chceme mať dobre socializovaného psíka, aktívne vyhľadávajme nové situácie a príjemné stretnutia. Naučíme tak šteniatko reagovať na nové situácie bez strachu. Socializácia šteňaťa je rovnako dôležitý proces ako správne kŕmenie a vhodná veterinárna starostlivosť. Socializované psy sú šťastné, priateľské, predvídateľné a lepšie znášajú stres. Pod socializované šteňatá sú plaché, úzkostné, nestabilné a niekedy zo strachu aj agresívne. S takými psami je ťažko spolunažívať a zodpovedný je vždy majiteľ. Urobte si preto čas na socializáciu svojho psíka. 

 

Starostlivosť

 

Nieje náročná stačí psíka pár x mesačne prečesať kefou aby sa uvoľnená srsť odstránila. Perfektný na úpravu srsti je trímovacia kefa. Starostlivosť o zuby je ako u ostatných plemien . keďže ani moc neslintá je pomerne jednoduchá. Stačí občas kúpiť žuvaciu kosť kde si pes prečistí zuby a precvičí sánku a žuvacie svaly.

 

Výchova
 

Je to veľký pes , ktorý ma silu a potrebuje mať rešpekt pred svojím majiteľom. Preto je veľmi dôležité aby sme výchove tohto veľkého psa venovali dostatok pozornosti. Neskôr je hasiť problém v dospelosti . Pri nesprávnej výchove môže nový majiteľ doplatiť na jeho pud ochraňovania. Preto by som toto plemeno v žiadnom prípade nedoporučovala začiatočníkom. Potrebuje pevnú ruku a pravidelný výcvik. Ak nato nemáte čas a pevné nervy zvoľte radšej iné plemeno. Včasná socializácia je veľmi dôležitá. Jedine správne vyťažené a zamestnané cane corso je šťastné. Patrí medzi pracovné plemená a podľa toho k ním treba aj pristupovať. Každodenný tréning , prechádzky , poslušnosť a obrana je pre toto plemien ideálnym tréningom. Vďaka svojej telesnej hmotnosti nieje príliš vhodným kandidátom na agility.  Je to naozaj svojhlavý pes a treba mu pevnú ruku preto skôr ako vám to malé krásne šteniatko učaruje zvážte pre a proti tohto plemena.  Potrebuje vysokokvalitné krmivo .

 cane-corso-panakei-6

Výživa a kŕmenie

 

Už od kedy si donesieme domov šteniatko platí že výživa má byť pestrá a dobre vyvážená. Chovateľ vám vždy dá granuly , na ktoré je psík zvyknutý a je veľmi dobre v nich pokračovať . V prípade nutnosti zmeny je vhodné postupne prechádzať a primiešavať nové granuly do pôvodných. Predídeme tým zažívacím ťažkostiam a hnačka.

Pre šteniatko sú vhodné napríklad .....

Pri vysokom podielu bielkovín je riziko rýchleho rastu a možných problémov pohybového aparátu do budúcna. Dbajte hlavne nato aby mali granuly vysoký obsah masa a doplňte stravu aspoň 1 x 4 mesiaci kĺbovou výživou.  Vyhýbajte sa krmivám ktoré obsahujú obilniny.

 

359-2_panakei-granule-pre-psov-adulthttps://www.panakei.sk/granule-pre-psa-ultrapremium-vitality/