Spôsob výroby granuliek

V tomto článku, Vám v skratke vysvetlíme, ako sa vyrába extrudované krmivo - granulky pre psíkov, pomocou potravinárskeho extrúdera.

Výroba granuliek má 6 rôznych fáz, ktoré Vám podrobnejšie popíšeme nižšie.

Výrobný proces granúl začína pri zmiešavaní všetkých vstupných surovín v potravinárskych a čistých nadobách na suroviny.

Ďalším krokom je mletie vstupných surovín. Pre najlepšiu stráviteľnosť krmiva býva mletie čo najjemnejšie. Po zomletí nasleduje zvlhčovanie a ohrev sypkých zmesí. Počas tohto procesu sa zmes zahrieva na teplotu 70 ˚C a zmes je pripravená na extrúziu.

Mešanie, stláčanie, hnetenie, zahrievanie, tvarovanie a formovanie je proces, ktorý je nazývaný extrúzia. Naša namletá zmes prechádza strojom, ktorý sa volá potravinársky extrúder. Počas krátkej chvíľky je tento stroj schopný vytvoriť granulu podľa predstáv výrobcu. Počas procesu je zmes vystavená rôznym teplotám od 80- 250 ˚C nie však na dlhšie ako 3 až 6 sekúnd. Vzhľadom na túto krátku dobu, zachovajú sa všetky nutričné a výživové hodnoty. ( vitamíny, minerály a podobne).

Sušenie je individuálny proces, ktorým si musí prejsť každá granulka. Samotná granula je vytvarovaná, no jej konzistencia sa diametrálne líši od finálneho produktu. Prichádza totiž mäkká, vlhká a teplá. V sušiarnach stuhne a taktiež, je potrebné aby držala svoj tvar a zredukovala vlhkosť (okolo 8% až 10%).

Predposledným krokom, ktorým granulka prechádza je takzvané tukovanie. Sem sa granulka dostáva teplá a vysušená, takže dokáže najlepšie prijať nástrek tuku. Krmivá, ktoré obsahujú čerstvé mäso, majú pomer tukov väčší ako krmivá pripravované zo suchých zmesí a preto si nevyžadujú toľko tukovej sprchy. Mastnota granule preto neurčuje jej skutočnú kvalitu.

Nakoniec sa krmivo schladí, kde tuky stuhnú a krmivo je pripravené na zabalenie a prepravu priamo k Vám.

Overené našimi zákazníkmi